Vitaminai: skirtingos jų rūšys ir svarba mūsų organizmui
Skirtingi vitaminai vaidina skirtingą vaidmenį mūsų organizme. Taip pat kiekvienam žmogui gali reikėti skirtingo vitaminų kiekio, kad jis išliktų sveikas, žvalus ir tvirtas. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad kasdien savo organizmui suteiktume pakankamą būtiniausių vitaminų kiekį.
Kas yra vitaminai?
Vitaminai yra organinės medžiagos, kurios yra randamos natūraliuose maisto produktuose. Jei mūsų organizmas tam tikro vitamino gauna pernelyg mažai, išauga įvairių sveikatos problemų kilimo rizika. Tačiau lygiai taip pat vitaminų perteklius gali sukelti priešingą rezultatą, todėl svarbu pasirūpinti optimaliu vitaminų ir mineralų kiekiu, kurio reikia veiksmingam organizmo funkcionavimui.
Riebaluose ir vandenyje tirpūs vitaminai
Vitaminai yra arba tirpūs, arba netirpūs – vandenyje arba riebaluose:
Riebaluose tirpūs vitaminai
Vitaminas A, D, E ir K yra riebaluose tirpūs vitaminai. Mūsų organizmas riebaluose tirpius vitaminus laiko riebalų audiniuose ir kepenyse. Tokių vitaminų atsargos mūsų organizme gali išbūti dienų dienas, o kartais ir ištisus mėnesius. Maistiniai riebalai padeda organizmui įsisavinti riebaluose tirpius vitaminus per virškinamąjį traktą.
Vandenyje tirpūs vitaminai
Skirtingai nei riebaluose tirpūs vitaminai, vandenyje tirpūs vitaminai mūsų organizme neišlieka ilgai ir negali būti jame kaupiami. Tokie vitaminai iš organizmo yra pašalinami su šlapimu. Dėl šios priežasties žmonėms vandenyje tirpių vitaminų reikia gauti dažniau. Tarp tokių vitaminų yra vitaminas C ir visi B grupės vitaminai.
Nors visuomet yra rekomenduojama daugiausiai vitaminų ir mineralų gauti su kasdien vartojamu maistu, kai kuriais atvejais tam tikrų vitaminų žmonėms trūksta, todėl jų trūkumą galima kompensuoti vartojant maisto papildus.
Daugiau informacijos apie vitaminus skaitykite oficialiame „Sapiens“ tinklalapyje.