Psichologas ar psichoterapeutas: ką pasirinkti ir kuo jie skiriasi?

Su psichine sveikata dirba visa eilė specialistų. Priklausomai nuo konkrečios problemos, jums padėti gali psichologas, psichoterapeutas, psichiatras ar neurologas. Pastarieji du specialistai psichines problemas sprendžia vaistais ar kitomis nepsichologinėmis intervencijomis, kai tuo tarpu psichologas ir psichoterapeutas naudoja kitas priemones, kurių pagrindą sudaro dialogas arba tiksliau, pokalbio terapija.

Į psichologą ar psichoterapeutą dažniausiai yra kreipiamasi, kai numanomas problemų pagrindas yra psichologinis, o ne biologinis ir kai yra ieškoma psichologinio problemos sprendimo būdo. Tačiau dažnam psichologinės pagalbos ieškančiam iškyla klausimas: kuo skiriasi psichologas nuo psichoterapeuto ir kodėl kartais specialisto veiklos aprašyme galima susidurti netgi su šių specialybių junginiu: psichologas-psichoterapeutas.

Tad kuo šie specialistai skiriasi? Ir kurį iš jų pasirinkti ieškant psichologinės pagalbos?

Psichologas prieš psichoterapeutą

Psichologu yra laikomas bakalauro psichologijos studijas baigęs asmuo. Šiai kategorijai priklauso ir baigę papildomas magistro psichologijos studijas, kurios suteikia siauresnės srities, konkretesnę psichologo kvalifikaciją. 

Na, o psichoterapeutas yra papildomus psichoterapijos kursus baigęs ir psichoterapeuto kvalifikaciją įgijęs asmuo. Beveik visais atvejais tai yra kitas socialinių ar medicinos mokslų studijas baigę asmenys, kuriems dėl vienos ar kitos priežasties yra ar gali būti naudinga papildoma psichoterapeuto kvalifikacija. Todėl klientai dažnai susiduria ne su psichoterapeutais, o su psichologais-psichoterapeutais ar psichiatrais-psichoterapeutais.

Psichologo ir psichoterapeuto veiklos skirtumai

Psichologo specializacija yra pakankamai plati ir apima ne tik psichologinio konsultavimo sritį. Pavyzdžiui, socialiniai psichologai užsiima ne konsultavimu, bet įvairių socialinių fenomenų analize.

Tačiau šiame kontekste yra aktualiausia palyginti konsultuojantį psichologą su atitinkama konsultavimo veikla užsiimančiu psichoterapeutu. Abu specialistai vadovaujasi pokalbio terapijos principais, todėl jų veiklos apibrėžtis yra identiška: klientas ir prieš jį, dažniausiai jo kabinete sėdintis specialistas.

Svarbiausias skirtumas tarp psichologo ir psichoterapeuto yra pačioje jų taikomos veiklos specifikoje. Psichoterapeutas, dėl savo papildomos kvalifikacijos įgija oficialią teisę naudoti psichoterapiją. Egzistuoja skirtingos jos rūšys, todėl dažniausiai psichoterapeutai baigia ne bendras psichoterapijos, bet konkrečios jos krypties studijas ir taiko būtent tai krypčiai priimtiną ir studijų metu išmoktą terapijos būdą.

Išskiriant skirtumą konkrečiau, galima pasakyti, kad psichoterapeuto taikomas psichoterapijos būdas yra intensyvesnis ir labiau orientuotas į problemos sprendimą iš esmės. Tai pasižymi ir susitikimų dažnyje, nes yra būtina reguliariai susitikti bent vieną ar du kartus per savaitę, kad būtų galima laikyti psichoterapiją vykstant sėkmingai.

Ką pasirinkti?

Psichologą ar psichoterapeutą pasirinkti reikėtų pagal tai kas jus kamuoja. Jei jums reikia vienkartinės konsultacijos, rekomendacijos ar pagalbos sprendžiant konkrečias gyvenimiškas situacijas, tuomet jums gali pakakti ir psichologo pagalbos. Bet jei jūsų bėda yra gilesnė, jus kamuojanti nuolatos, tuomet gali reikėti intensyvesnio psichologinio darbo, kurį atlikti gali tik psichoterapeutas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai:

Nosies plastika: atsakymai į 5 dažnai užduodamus klausimus

Nosies plastika yra operacija, kurios metu plastinės chirurgijos gydytojai koreguoja netenkinančius estetinius aspektus ir sprendžia apsunkinto kvėpavimo problemas. Kadangi operacija atliekama veido srityje ir yra gana sudėtinga, natūralu, kad gydytojai sulaukia daugybės klausimų. Žemiau – atsakymai į 5 specialistams dažnai užduodamus klausimus. Kiek laiko trunka atsistatymas ir kiek laiko nešiojamas įtvaras? Pirmosios dienos yra sudėtingiausios. […]

Pasiekite puikią švarą su ultragarsiniais dantų šepetėliais

Siekiant nepriekaištingos burnos higienos, sunku ignoruoti šurmulį apie ultragarsinius dantų šepetėlius. Šie naujoviški dantų priežiūros įrankiai perkėlė burnos priežiūrą į visiškai naują lygmenį ir užtikrina puikią švarą, kuriai sunku prilygti tradiciniams metodams. Tačiau kuo jie išsiskiria iš kitų? Pasinerkime į ultragarsinių dantų šepetėlių pasaulį ir sužinokime, kaip jie gali padėti pasiekti neprilygstamą burnos švarą. Ultragarso […]