Naujo verslo pradžia ir jo finansų planavimas

verslo pradžia

Ko gero nė vienam iš mūsų  nors kartą gyvenime yra toptelėjusi mintis,kaip puiku būtų turėti savą verslą. „Global Entrepreneurship Monitor“ (GEM) duomenimis pradėti nuosavą verslą, dirbti savarankiškai ar laisvai samdomą darbą yra linkę 43 proc. pasaulio populiacijos.

Pagal apklausų rezultatus daugiau nei trečdalis lietuvių (38 proc.) taip pat norėtų turėti savo verslą, o beveik pusė šalies gyventojų viena ar kita forma dirba sau.

Pagrindinė priežastis pradėti savo, kaip verslininko, karjerą yra troškimas būti nepriklausomu nuo darbdavio.Tuo pačiu kiekvienam svajojančiam turėti savo verslą patraukliai atrodo galimybė lanksčiai organizuoti savo darbo laiką, papildomai užsidirbti bei derinti savo pomėgį su darbu.

Nuo ko reiktų pradėti įgyvendinti savo planus, kad svajonė taptų realybe?

Visų pirma, svarstant galimybę pradėti savo verslą pravartu pasitarti jau su šį kelią pasirinkusiais žmonėmis, taip pat praverstų nemokamos verslo pradžios ir vystymo konsultacijos: steigimo, mokesčių, verslo teisės, finansavimo pritraukimo ir kitais klausimais. Lietuvoje  tokio pobūdžio nemokamas paslaugas  teikia  nacionaliniu ir regioniniu lygiu veikiančios institucijos. Visiškai nemokamai galima sužinoti ir apie verslo vystymo formas, mokesčius, verslo steigimą ir vystymą.

Didžiausia kliūtimi pradėti nuosavą verslą įvardijamas kapitalo trūkumas. Pagal Lietuvos bankų atliktus tyrimus,  šį atsakymą nurodė 40 procentų respondentų. Kitos, entuziazmą slopinančios,  priežastys – pernelyg didelė rizika, nesėkmės baimė, neužtikrintumas dėl ekonominės situacijos ir gerų verslo idėjų stoka.

Kaip rodo praktika, dažniausiai verslo imasi 35 ir daugiau metų sulaukę gyventojai. Tai galima vadinti optimaliu amžiumi nuosavo verslo pradžiai – sulaukusieji tokio amžiaus jau būna spėję sukaupti pakankamai patirties, santaupų ir idėjų, kurias norėtų paversti realybe.

Tačiau kartais yra idėjų, bet trūksta lėšų pradiniam kapitalui. Tokiu atveju neverta nuleisti rankų –  pravartu pasidomėti verslo finansavimo galimybėmis.

 

Tačiau versle atsitiktine sėkme pasikliauti negalima ir naujai steigiamam verslui ar tolimesnei verslo plėtrai būtinas ekonominis pagrindimas. Būtina ekonomiškai pagrįsti, kad pinigų kiekis versle tik didės ir tas didėjimas suprantamas ne kaip uždarbis, pelnas, bet kaip pinigų srautas, kuris leis įmonei dirbti, generuoti pajamas ir išsilaikyti rinkoje.

Taigi verslui gimti užteks tik idėjos, bet norint svajonę įgyvendinti,neišvengiamai teks susidurti su verslo finansų valdymu. Tinkamas finansų valdymas stiprins įmonės veiklos parametrus, taip pat lems tvarią įmonės augimo dinamiką. Teisingai valdant finansus bus įgyvendinami įmonės ar verslo finansiniai poreikia ir priimamai apgalvoti sprendimai.

Verslo finansų valdymo ekspertai tvirtina, kad sėkmingas verslininkas turi:

  • Planuoti finansus
  • Kontroliuoti finansus
  • Priimti finansinius sprendimus

 

Finansų planavimas

 

Vos sukūrus verslą nelengva įvertinti, kokį poveikį finasiniams verslo rezultatams darys aplinka ir jos pokyčiai. Todėl pradedantiesiems verslininkams rekomenduojama sudaryti elementarų finansų planą ir įvertinti kelis verslo rezultatų scenarijus – realų ir pesimistinį. Pažvelgus į galutinį rezultatą daug lengviau objektyviai įvertinti pradinę verslo idėją, verslo patrauklumą ir tvarumą.

 

Finansų kontrolė

 

Paruošus finansų planą ir biudžetą, reiktų plano laikytis – vienas paprasčiausių būdų kontroliuoti savo finansus yra reguliariai sudaryti finansų balansą su pelno (nuostolių) ataskaita. Smulkios įmonės tokias ataskaitas ruošia kartą per metus, norint matyti išsamesnį vaizdą  geriau būtų ruošti kartą per ketvirtį.

Finansinių sprendimų priėmimas

 

Esminiai finansiniai sprendimai – investicijų ir apyvartinio kapitalo finansavimas. Investicijos paraidžiui suprantamos tik kaip turti įsigijimas, bet tai apima ir naujų technologijų įdiegimą, naujų produktų kūrimą, naujų rinkų paiešką, pirkėjų pritraukimą (reklama, nuolaidų politika).  Dažniausiai investicijos – tai piniginės lėšos. Tai gali būti vidiniai įmonės ištekliai, banko ar kredito įstaigų paskolos. Ne visada trumpalaikio finansavimo klausimus galima išspręsti turimais ištekliais ar atidedant mokėjimus, tad  verslo paskolos yra dažnas įmonių finansų palydovas.

 

 

 

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai:

Banko indėliai privatiems asmenims

Privačių asmenų banko indėliai – tai lėšos, kurias fiziniai asmenys įneša į savo vardu atidarytą banko sąskaitą. Šie indėliai yra esminis bankų sistemos aspektas ir teikia keletą privalumų tiek indėlininkams, tiek bankams. Toliau pateikiame keletą pagrindinių dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį kalbant apie privačių asmenų bankinius indėlius: Taigi, privačių asmenų indėliai bankuose yra saugus, […]

Kaip refinansuoti paskolas

Paskolų refinansavimas gali būti protingas finansinis žingsnis paskolų gavėjams, norintiems užsitikrinti geresnes sąlygas, mažesnes palūkanų normas arba konsoliduoti skolas. Pateikiame vadovą, kaip veiksmingai refinansuoti paskolas: