15 neįtikėtinų faktų apie rožes

Rožė nėra tik labiausiai visame pasaulyje dievinama gėlė – ji taip pat yra gėlė, kuri pripažįstama kaip bene geriausia meilės išraiška. Taigi, ar žinojote, kad rožės yra valgomos, gali išgyventi labai ilgą laiką, buvo minimos Biblijoje ir yra puikus vitamino C šaltinis? Jei atsakymas neigiamas, tuomet pats metas susipažinti su faktais apie rožes, kurių iki šiol jūs tikriausiai dar niekuomet nebuvote girdėję.

 1. Nikita K. Rulhoksoffski iš San Onofre (Kalifornija) išveisė tai, kas tapo žinoma kaip pati didžiausia rožių veislė pasaulyje. Jo išveista rožė yra rožinės spalvos ir jos skersmuo yra apytiksliai 84 cm. Didžiausias pasaulyje rožių krūmas yra baltoji Lady Banksia, esanti Tombstone (Arizona). Šis rožių krūmas apima daugiau nei 836 m².
 2. Seniausia pasaulyje rožė yra daugiau nei 1000 metų amžiaus. Ji auga ant Vokietijoje esančios Hildesheimo katedros sienos, o jos egzistavimas įrašuose yra minimas nuo pat 815 m. po Kr. Anot legendos, kol rožių krūmas gyvas, jis simbolizuoja Hildesheimo miesto klestėjimą ir gerovę. 1945 m. bombonešiai sugriovė katedrą, tačiau rožių krūmas išgyveno. Po dirvožemiu jo šaknys liko nepaliestos, todėl neilgai trukus šis rožių krūmas vėl tapo tvirtas.
 3. Pati brangiausia rožė pasaulyje yra 2006 m. išveista „Džiuljeta“, kurios veisėjas yra David Austin. Šios veislės rožės išveisimas truko net 15 metų ir iš viso veisėjui atsiėjo įspūdingą pinigų sumą – 5 mln. USD. Šiandien „Džiuljetos rožė“ yra pripažįstama kaip pati brangiausia.
 4. Iš tikrųjų juodos rožės neegzistuoja. Kas kartais gali būti įvardijama kaip juodos rožės, iš tikrųjų yra tamsiai raudonos rožės. Puikus pavyzdys yra „Turkijos juodoji rožė“ – tai yra rožių veislė, kuri žmogaus akiai atrodo visiškai juoda, tačiau iš tikrųjų yra tamsiai raudonos spalvos.
 5. Rožės gali užaugti pakankamai aukštos. Pats aukščiausias kada nors užfiksuotas rožių krūmas yra daugiau nei 7 metrų.
 6. Egzistuoja daugiau nei 100 rožių rūšių.
 7. Erškėčiai taip pat subrandina vaisius, kurie vadinami erškėtuogėmis. Jie yra uogos formos ir dažniausiai raudoni, bet būna ir juodos arba tamsiai violetinės spalvos erškėtuogių.
 8. Kai kurių rūšių erškėtrožėse yra labai daug vitamino C. Dėl šios priežasties erškėtuogės kartais yra naudojamos gaminant džemą, želė ir marmeladą. Jos taip pat gali būti naudojamos ir medicininiais tikslais, pvz., maisto papildų gamyboje. Be to, iš jų yra gaminamas ir erškėtuogių sirupas.
 9. Senovės romiečiai rožes naudojo kaip kambarių dekoraciją ir kartais jas dėvėdavo kaip kaklo papuošalus. Romoje taip pat buvo tikima, kad viskas, kas yra pasakyta „po rože“, tampa didžiausia paslaptimi.
 10. Rožės gali išgyventi labai ilgą laiką. Archeologai yra radę rožių fosilijų, kurios yra 35 mln. metų senumo. Jau minėtas didžiulis rožių krūmas, kuris dengia Hildesheimo katedros sieną, yra perkopęs 1000 metų amžiaus ribą. Šiandien taip pat yra sukurtos ir gyvos stabilizuotos miegančios rožės (https://geliupasaulis.lt/lt/miegancios-rozes/), kurios praėjus net ir ne vieneriems metams gali atrodyti kaip ką tik nuskintos.
 11. 2002 m. miniatiūrinė rožė pavadinimu „Overnight Scentsation“ buvo nuskraidinta į kosmosą tam, kad pagelbėtų atliekant kosminius tyrimus, kurių metu buvo siekiama nustatyti, kaip gravitacijos nebūvimas gali paveikti rožių kvapą.
 12. Cavriglia Italijoje yra didžiausias privatus rožių sodas pasaulyje, kuriame auga daugiau nei 7500 skirtingų rožių veislių.
 13. Mažiausių rožių svogūnėliai yra ryžio dydžio.
 14. Rožė yra viena iš trijų Biblijoje minimų gėlių. Kitos dvi yra lelijos ir heninė lavsonija (henna).
 15. Nuo senų senovės rožės buvo žinomos kaip meilės simbolis. Rožė taip pat yra siejama ir su užuojauta arba gailesčiu.

Šaltinis: https://geliupasaulis.lt/

Parašykite komentarą