Vilniaus kino pavasaris 2015: Programos „Meistrai” filmai

Vilniaus kino pavasario programos „MEISTRAI” filmai

Arklio pinigai / Horse Money

Režisierius – Pedro Costa
Šalis – Portugalija
Metai – 2014

Kaip ir kitų paskutinių Pedro Costa’os trumpametražių, bei „Kino pavasaryje” rodyto kino filmo „Didinga jaunystė”, taip ir naujausiame filme, siužetas rutuliojasi pagrindinio herojaus Venturos vidiniame pasaulyje. Emigrantas iš Žaliojo Kyšulio Ventura klaidžioja pustuštės ligoninės koridoriais, kur šmėžuoja ir keli kiti, iš senesnių Costa’os filmų, pažįstami Fautainhaso priemiesčio gyventojų personažai. Režisieriui filmuojant nepakeliamo fizinio darbo, beprotybės ir ekstremalaus skurdo sukeltų traukulių krečiamą kūną, stulbinanti neapibrėžto laiko ir daugialypės pasakojimo erdvės dermė nukelia į užgniaužtas Venturos pasąmonės kerteles. P. Costa šiame skvarbaus kinamatografinio grožio filme tęsia paminklo, skirto į užmarštį grimztantiems gyvenimams, statybą. Ši vaizdinė poema – tai retrospektyvus žvilgsnis į neišsipildžiusius 8-ojo dešimtmečio „Gvazdikų revoliucijos” pažadus ir iki širdies gilumų sukrečiantis praeities šmėklų persekiojamos, sužeistos Venturos dvasios peizažas.

Birdman / Žmogus-paukštis

Režisierius – Alejandro González Iñárritu
Šalis – Jungtinės Valstijos
Metai – 2014

Riganas Tomsonas, buvęs garsus Holivudo aktorius, žinomas dėl herojaus Žmogaus-paukščio vaidmenų. Dabar Riganą kamuoja Žmogaus-paukščio vidinis kritikuojantis balsas. Aktorius bando susigrąžinti šlovę ir Brodvėjuje stato spektaklį pagal Raymondo Carverio trumpą istoriją „Apie ką mes kalbame, kai kalbame apie meilę”, kuriame ir pats vaidina. Spektaklį prodiusuoja Rigano geriausias draugas teisininkas Džeikas, jame taip pat vaidina Rigano mergina, pradedanti aktorė Leslė, o aktoriaus duktė – besigydanti nuo priklausomybės, yra jo asistentė. Kompanija neatrodo daug žadanti, bet Riganas pasamdo ekscentrišką ir egocentrišką aktorių Maiką, su kuriuo per spektaklį nenuobodžiauja ne tik publika, bet ir jo kolegos.

Eizenšteinas Guanachuate / Eisenstein in Guanajuato

Režisierius – Peter Greenaway
Šalis – Nyderlandai
Metai – 2015

1931 metais režisierius Sergejus Eizenšteinas atvyksta į Guanachuatą režisuoti filmo apie revoliuciją „Tegyvuoja Meksika!“ pagal Holivudo studijos užsakymą. Pažintis su nauja kultūra ir akistata su vietinių žmonių požiūriu į mirtį paskatina jį permąstyti Stalino valdomos gimtosios šalies vertybes. Ruošdamasis filmavimui ir ieškodamas aktorių epizodiniams vaidmenims, režisierius patiria savo revoliuciją: atranda savo kūną ir pajaučia aistrą. Netikėtai iškilusios finansavimo problemos ir komplikuotos derybos su amerikiečių investuotoju Uptonu Sinclairu išbalansuoja Sergejaus Eizenšteino kantrybę ir įkvėpimą. Jis ieško paguodos ir pramogų dažnuose pasimatymuose su meksikiečiu gidu, vertėju, vairuotoju ir dviejų vaikų tėvu Palomino, kurio žavesiui darosi vis sunkiau atsispirti

Iš to, kas yra prieš / From What is Before

Režisierius – Lav Diaz
Šalis – Filipinai
Metai – 2014

1972 metai, Filipinai. Keisti ir mistiški įvykiai neduoda ramybės nuo sostinės nutolusio kaimelio gyventojams. Iš miško sklinda neaiškios aimanos. Paslaptingai pradingsta arba tiesiog ganyklose paskerdžiamos karvės. Kryžkelėje randamas mirtinai nukraujavęs vyras. Nesugaunamas kenkėjas padeginėja namus. Pasklinda gandas, kad autizmu serganti mergina turi gydomųjų galių. O paslaptinga prekeivė slankioja po namus, palieka dovanų, apkalbinėja kaimynus ir pasitaikius progai įdėmiai tikrina vietinių daiktus. Šalies Prezidentas diktatorius Ferdinandas E. Marcosas per televiziją paskelbia apie Filipinuose įvedamą sugriežtintą karinę padėtį.

2014 m. Lokarno kino festivalyje istorinė drama, kurios pavadinimas kilo iš lotyniško termino a priori, apdovanota „Auksiniu leopardu“.

Itsi Bitsi / Itsi Bitsi

Režisierius – Ole Christian Madsen
Šalis – Danija
Metai – 2014

https://www.youtube.com/watch?v=KaOKYpc0Khg

1962 metai, Danija. Miestų gatvėse protestuojama prieš branduolinį ginklą ir Amerikos imperializmą. Maištininkas Eikas per demontracijas sutinka gražuolę Iben. Rašytoju mėgstantis prisistatinėti jaunuolis susižavi laisva mergina iš pirmo žvilgsnio. Ji labai mėgsta literatūrą, naujausią muziką, narkotikus ir seksą be įsipareigojimų. Iben per daug neabejodama sėda į Eiko automobilį ir jie keliauja iš Kopenhagos per įvairias Europos šalis į Maroką, Nepalą, pavojingas Afganistano dykumas, net iki Bagdado. Eikas stengiasi iš visų jėgų laimėti mylimosios širdį ir tyliai užsimerkia, kai ji aistringai glamonėjasi su vis kitu vyru. Jis suburia pirmąją Danijos muzikos istorijoje roko grupę „Steppeulvene“ (jį įkvėpė rašytojo Hermano Hesse’ės romanas „Stepių vilkas“), bet jam niekaip nepavyksta įtikinti Iben, kad jiems lemta gyventi kartu.

Klubas / The Club

Režisierius – Pablo Larrain
Šalis – Čilė
Metai – 2015

Grupė įvairaus amžiaus kunigų gyvena Čilės pajūrio miestelyje. Tvarką čia prižiūri ir detaliai suplanuotą dienotvarkę primena vienuolė Monika. Dievo tarnai kasdien meldžiasi ir atgailauja už baisias praeities nuodėmes. Laisvalaikiu jie treniruoja kurtų veislės šunis komercinėms lenktynėms. Kas atginė nuo tarnystės nušalintus kunigus į beveidį provincijos kaimą, esantį beveik pasaulio krašte? Į „Klubą“ atvykus naujam gyventojui, šalia namų pradeda įkyriai sukinėtis kažkoks vyras, kuris vis garsiau žeria sunkius kaltinimus kunigui. Naujokas neatlaiko psichologinio spaudimo ir paleidžia kulką sau į galvą. Bažnyčia atsiunčia į namus specialų tyrėją. Nejaugi jis tikrai norės išsiaiškinti tiesą? O gal tik stengsis viską užglaistyti?

2015 m. Berlyno kino festivalyje filmas buvo apdovanotas „Sidabriniu lokiu“.

Laisvės kalva / Hill of Freedom

Režisierius – Hong Sang-soo
Šalis – Pietų Korėja
Metai – 2014

Mokytoja Kvon grįžta į Seulą po sanatorijos kalnuose. Ji gauna pluoštą laiškų, kuriuos paliko japonų rašytojas Mori. Nieko nepranešęs jis atvyko atostogų iš Japonijos, kad pasipirštų mylimai moteriai, bet jos nerado. Bendraudamas su atsitiktiniais žmonėmis ir viešbučio savininke Mori rašo laiškus, kuriuos siunčia į mokyklą (ten jie pirmą kartą susitiko). Lipdama laiptais Kvon netyčia išmeta laiškus ir jau nebegali jų sudėti eilės tvarka, nes ant vokų ir tekstuose nėra tikslių datų. Kvon pradeda juos skaityti, bet turi pajausti jų chronologiją ir suprasti romantiškojo japono minčių srautą. To paties korėjiečių režisierius tikisi iš žiūrovų.

Laukinė / Wild

Režisierius – Jean-Marc Vallée
Šalis – Jungtinės Valstijos
Metai – 2014

1991 m. nuo vėžio mirus Šeril motinai, dvidešimt dvejų metų mergina nugrimzta į depresiją ir narkotikus. Maža to, išyra ir moters santuoka. Po ketverių metų, norėdama palikti tamsias šmėklas praeity ir išsivalyti, Šeril viena išsiruošia į 1 tūkst. mylių kelionę pėsčiomis palei Ramiojo vandenyno pakrantę. Filmas – tai istorija apie šią gyvenimą keičiančią kelionę. Save mėgstanti žaloti moteris kelionės metu bando pamiršti narkotikus, neatsargų seksą. Tai Cheryl Strayed bestselerio tuo pačiu pavadinimu adaptacija.

Pazolinis / Pasolini

Režisierius – Abel Ferrara
Šalis – Prancūzija
Metai – 2014

https://www.youtube.com/watch?v=iOVDmHmisQw

Lapkričio 2 d., 1975 – ieji. Paskutinė Piero Paolo Pasolinio gyvenimo diena, o režisierius laukia aršios savo filmo „ Salo, arba 120 Sodomos dienų “ kritikos. Tai Abelio Ferraros meilės laiškas režisieriui, kurį įkūnija Willemas Dafoe paskutinėmis jo gyvenimo valandomis. Pasolinio mirtis sukėlė daug įtarimų ir kontroversijos, tačiau Ferrara nieko netiria ir neteisia. Filmu jis pagerbia režisieriaus drąsą, kūrybiškumą, aštrų protą ir Pasolinio norą provokuoti. Taip pat atkuriamas ir paskutinis jo duotas interviu, kuriame jis prasitaria, kad „už gyvenimą, kokį gyvenu, moku tam tikrą kainą“.

Pokalbiai su dievais / Words with Gods

Režisieriai: Emir Kusturica, Bahman Ghobadi, Alex de la Iglesia, Guillermo Arriaga, Warwick Thornton, Hector Babenco, Mira Nair, Hideo Nakata, Amos Gitai
Šalis – Meksika
Metai – 2014

Dievas yra visur: Australijos dykumoje, Brazilijos lūšnynuose, neužbaigtame statyti Bombėjaus dangoraižyje, netgi milžiniško cunamio nuniokotoje Japonijos pakrantėje, artėjant audrai Izraelyje, aukštai kalnuose Serbijoje, Kurdistano šventykloje ir saulėtoje Meksikoje. Šiuose kraštuose gyvenantys žmonės praktikuoja skirtingas religijas. Aštuoni pripažinti kino režisieriai priėmė meksikiečių scenaristo Guillermo Arriaga’os („Meilė – tai kalė“, „21 gramas“, „Babelis“) pasiūlymą sukurti trumpus filmus apie pasaulio piliečius jungiantį tikėjimą, gimimą ir mirtį, kultūras ir religijas. 2014 m. Venecijos kino festivalyje pristatyto kūrinio kuratoriumi sutiko būti Nobelio premijos laureatas, Peru rašytojas Mario Vargasas Llosa (savo nuožiūra jis sudėliojo filmų eiliškumą), o muzikantas Peteris Gabrielis parašė titulinę dainą ir koordinavo garso takelio melodijas.

Ponas Terneris / Mr. Turner

Režisierius – Mike Leigh
Šalis – Didžioji Britanija
Metai – 2014

XIX amžiaus viduryje ekscentriškas anglų dailininkas Josephas Mallordas Williamas Turneris buvo vadinamas šviesos ir spalvų meistru. Filme „Ponas Terneris“ nepasakojama apie žinomos asmenybės gyvenimą nuo gimimo iki mirties, bet koncentruojamasi į skirtingus charakterio aspektus, kuriuos atskleidžia dailininko santykiai su žmonėmis. Pripažintas menininkas nuolat gaudavo lėšų kelionėms ir įkvėpimo ieškojimams. Bet nesulaukęs pripažinimo iš visuomenės, Terneris elgdavosi neprognozuojamai ir ekscentriškai. Sunkaus būdo dailininką puikiai suvaidinęs ir net specifinę kalbos manierą įvaldęs aktorius Timothy Spallas buvo apdovanotas 2014 m. Kanų festivalyje ir Rygoje vykusiuose Europos kino akademijos apdovanojimuose.

Rūsyje / In the Basement

Režisierius – Ulrich Seidl
Šalis – Austrija
Metai – 2014

Tai filmas apie žmonių manijas. Režisierius pasibeldžia į austrų rūsių duris ir stebi, ką ten žmonės veikia laisvalaikiu. Čia grojama muzika ir atliekamos arijos, čia išstatyti prabangūs baldai. Rūsiuose egzistuoja ir paauglių roko grupė, vaikinas ir jo geležinkelio modelis, moteris nedideliame baseine ar kita dama, besirūpinanti rūsyje laikomais plastikiniais kūdikiais, ir sadomazochistės, gyvenančios su savo sekso vergu, mazochistai, fetišistės ar pagyvenę naciai, rūsiuose įsirengę šaudyklą. Austrų provokatorius Ulrichas Seidlis grįžta prie pamėgtos dokumentikos po skandalingosios trilogijos „Rojus“.

Septintas veiksmas / The Humbling

Režisierius – Barry Levinson
Šalis – Jungtinės Valstijos
Metai – 2014

„Visas pasaulis yra scena. Visi vyrai bei moterys – aktoriai. Jie turi savo išėjimo ir įėjimo laiką. Tas pats žmogus skirtingus vaidmenis atlieka, veiksmai septyni – jo amžiaus tarpsniai.“ (Viljamas Šekspyras „Kaip jums tai patinka“).

Filmas sukurtas pagal Philipo Rotho romaną „Nusižeminimas“. Pagyvenusį teatro ir kino aktorių Saimoną Ekslerą vidury spektaklio ištinka krizė, kuri baigiasi nesėkmingu bandymu hemingvėjiškai nusižudyti. Nepakeldamas minties, kad jo aktoriniai gebėjimai nebe tokie kaip anksčiau, jis nusprendžia nebegrįžti į sceną. Praėjęs gydymo kursą psichiatrijos ligoninėje, jis bando prisitaikyti prie naujo gyvenimo ritmo. Viskas dar labiau komplikuojasi, kai jį ima traukti draugų lesbietė dukra. Eksleras vis sunkiau atskiria realybę nuo teatro, tikrovę nuo fantazijų. Tačiau žūtbūt stengdamasis išvengti scenos jis vis viena neišvengiamai ir vėl ant jos atsiduria. Šįsyk tai karaliaus Lyro vaidmuo. Filme subtiliai susipina komedijos ir tragedijos žanrai, tai vienas geriausių Alo Pacino sukurtų vaidmenų.

Taksi / Taxi

Režisierius – Jafar Panahi
Šalis – Iranas
Metai – 2014

Teherano gatvėmis važinėja geltonos spalvos taksi. Įvairiausi keleiviai įlipa į automobilį ir, skubėdami į Kadras iš filmo TAKSIdarbą, ligoninę, spektaklį, susitikimą, sutinka pasidalinti savo mintimis apie Iraną, mielai atsakinėja į kamerą įjungusio vairuotojo klausimus. Nelegalių DVD pardavėjas atpažįsta savo nuolatinį klientą – už vairo režisierius Jafaras Panahis, kuriam draudžiama kurti filmus ir išvažiuoti iš šalies. Anksčiau galioję namų arešto apribojimai dabar sušvelninti ir filmų autoriui leidžiama dirbti. Jis tuo sumaniai pasinaudoja ir įsirengia unikalią taksi mobilaus kino studiją bei fiksuoja Irano visuomenę.

„Esu kino kūrėjas. Nemoku dirbti nieko kito. Kinas yra mano saviraiškos forma ir gyvenimo prasmė. Niekas negali tam sutrukdyti. Kuriu filmus net pačiomis nedėkingiausiomis aplinkybėmis, kad galėčiau jaustis gyvas“, – teigia Irano valdžios už nepatogius režimui filmui nubaustas Jafaras Panahis, kuris negalėjo atvykti į 2015 m. Berlyno kino festivalį ir atsiimti „Auksinio lokio“ apdovanojimo. Šią svarbią misiją jis patikėjo dukteriai, kuri taip pat vaidina vieną iš taksi keleivių.

Vienas prieš vieną / One on One

Režisierius – Kim Ki-duk
Šalis – Pietų Korėja
Metai – 2014

Vėlyvą vakarą Seule išprievartaujama ir nužudoma jauna studentė. Egzekuciją įvykdę septyni vyrai sunaikino įkalčius ir ramiai išsiskirtė. Nusamdyti žudikai manė, kad niekuomet nebus nubausti už žiaurų nusikaltimą. Tačiau ramybė tęsėsi neilgai. Vienas iš vyrų pakeliui namo patenka į spąstus. Jį pagrobia armijos kareiviais persirengę paslaptingi teisėjai, kurie negailestingai kankina, priverčia parašyti prisipažinimą dėl merginos nužudymo ir paleidžia į laisvę. Nepalaužiamu ir nenugalimu save laikęs vyras patiria šoką, o netrukus gauna informaciją, kad keli kiti nusikaltimo bendrininkai išgyveno panašius kankinimus. Norėdamas išsiaiškinti rūpimus atsakymus ir sužinoti išdaviko tapatybę, jis nutaria slapčia sekti savo kolegą, kurio eilė atkentėti už praeities nuodėmes. Taip vyras atranda rūsį, kuriame smurtu mėgaujasi keršytojų organizacija, pasivadinusi „Šešėliais“.

Žmogžudystė Pakote / Murder in Pacot

Režisierius – Raoul Peck
Šalis – Haitis
Metai – 2014

Vos pora dienų po galingo žemės drebėjimo Haityje vienos poros namą aplanko užsienio inspektoriai ir pateikia ultimatumą: arba per kelias savaites apgriuvusį pastatą sutvarkyti, arba jis bus sulygintas su žeme. Ankčiau buvusi pasiturinti šeima dabar neturi nė cento, tad, kad galėtų susitvarkyti namą, jie priversti dalį savo nesugriuvusios vilos nuomoti Aleksui, humanitarinės institucijos darbuotojui, uždirbančiam nemažą algą ir kasdien į namus parsivežančiam prabangaus maisto bei gėrimų. Naujas nuomininkas atsikelia su vietine mergina Andremisa. Žemei ir toliau vis drebant, kadaise buvusi privilegijuota sutuoktinių pora dabar jaučiasi visiškai bejėgė ir pirmąkart gyvenime priversta savo kailiu patirti socialinę nelygybę Haityje.

Daugiau informacijos apie programą „Meistrai” bei „Filmai šeimai”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai:

Prabangus restoranas Vilniaus senamiestyje

Kiekviename didmiestyje galime nesunkiai rasti dešimtis skirtingų restoranų. Vilniuje restoranai išsiskiria savo autentiškumu, aukštu lygiu ir unikalia verslo idėja. Tačiau tai nereiškia, kad kiekvienas iš jų yra vertas jūsų laiko ir pinigų. Jei norite lankytis tokiose vietose kaip prabangūs restoranai, turite žinoti keletą aspektų, kurie padės objektyviai įvertinti jų kokybę ir lygį. Kaip atskirti, kuris […]

Nudžiuginkite darbuotojus: 3 originalios kalėdinių dovanų idėjos

Kalėdos – puiki proga parodyti dėmesį ir padėkoti darbuotojams už jų atliktą darbą. Originalios kalėdinės dovanos ne tik nudžiugina, bet ir motyvuoja darbuotojus – stipri komanda, kurioje kiekvienas lieka pastebėtas, kur kas pozityviau nusiteikia naujiems iššūkiams ateinančiais metais. Štai net 3 dovanų idėjos, kaip šiemet sužavėti savo komandą! Personalizuotas dovanų rinkinys Vienas geriausių būdų parodyti, […]