Sofijos Romerienės paroda “Sofijos pasaulis”

Šių metų balandžio 23 dieną (ketvirtadienį) galerijoje „Kunstkamera“ (adresas Ligoninės g. 4, Vilnius) atidaroma Sofijos Romerienės paroda „Sofijos pasaulis“. Paroda galerijoje veiks iki 2015 metų gegužės 23 dienos. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Sofija Romerienė (Zofia Romer, 1885 – 1872) – tapytoja, raižytoja, piešėja. Vilniaus gydytojo Tadeušo Dembowskio ir krokuvietės Matildos Grosse duktė. Dailės mokėsi privačiai pas tapytoją Eleną Römerytę bei Vilniaus piešimo mokykloje. Taip pat studijavo Krokuvoje ir Miunchene pas kūrėjus Simoną Hollosy ir Karlą Rotą, vėliau – Paryžiuje pas Žaką Emilį Blanšą ir Luką-Olivjė Mersoną. Ištekėjusi už dvarininko, ekonomisto ir visuomenės veikėjo Eugenijaus Romerio, apsigyveno Tytuvėnų dvare. 1941 mtų birželį drauge su vyru buvo ištremta į Komijos ATSR (Komijos Autonominė Tarybų Socialistinė Respublika). Mirus vyrui, 1943 metais, drague su Lenkijos ambasada evakuavosi į Teheraną (Iranas). Keletą metų praleidusi Kaire (Egiptas), išvyko į Angliją. 1950 metais apsigyveno Kanadoje, iš pradžių Sent Adelėje, vėliau Montrealyje. 1955 metais persikėlė į Vašingtoną (JAV), tačiau po aštuonerių metų sugrįžo į Monrealį, kur ir mirė 1972 metais. Buvo Amerikos meno lygos (American Arts League) narė.

Sofijos Romerienės paroda "Sofijos pasaulis"
Sofijos Romerienės paroda “Sofijos pasaulis”

Šiandien nepelnytai primiršta kūrėja tapė aliejumi, akvarele, piešė pieštuku ir pastele, sukūrė nemažai grafikos darbų. Dr. Jolanta Širkaitė 2005 metais išleistoje monografijoje „Dailininkė Sofija Romerienė” pastebi, kad „S. Romerienės kūrybai būdingas realizmas, raiškus piešinys, lengvas modeliuojantis potėpis, vaiskus, dažniausiai šaltų tonų koloritas. Aliejinėje ir pastelinėje tapyboje vyrauja portretai. Dailininkė sukūrė žymių tarpukario Lietuvos ir Vilniaus krašto mokslo ir visuomenės veikėjų, literatų, šeimos narių atvaizdų (Sofija Romerienė yra nutapiusi K. Griniaus, A. Merkio, advokato V. Stašinskio, J. Tonkūno, J. Tumo-Vaižganto, A. Jakšto-Dambrausko, Maironio ir daugelio kitų iškilių žmonių portretus), natiurmortų. Akvarelinei tapybai taip pat būdingas skaidrus potėpis, šviesus koloritas. Dailininkės kūryba glaudžiai susijusi su jos biografija, kelionėmis. Nors pokario metais daugiausia tapė užsakyminius portretus, šio laikotarpio jos kūryboje galima atrasti ir laisvalaikiu tapytus spalvingus arabų tipus, Kairo vaizdus, rūmų interjerus Egipte, nedidelio formato peizažus ir natiurmortus. Grafinėje kūryboje Sofija Romerienė dirbo vario raižinio, sausos adatos ir akvatintos technika. Estampuose ir piešiniuose vaizdavo Tytuvėnų, su kuriais siejo gražiausias gyvenimo akirmirkas, ir aplinkinių vietovių gamtos motyvus, architektūrinius miestų ir miestelių peizažus, portretus, buities scenas“.

Sofija Romerienė yra surengusi nemažai personalinių parodų. Jos kūriniai eksponuoti parodose Kaune, Vilniuje, Rygoje, Lvove, Krokuvoje, Paryžiuje, Kaire, Londone, Vašingtone, Montrealyje, Niujorke.

Galerijoje „Kunstkamera” (adresu Ligoninės g. 4, Vilnius) rengiamoje parodoje „Sofijos pasaulis” siekiama visuomenei priminti apie šios iškilios dailininkės kūrybinį palikimą ir jo įvairovę.

Parodoje pristatoma daugiau nei 20 skirtingomis technikomis atliktų bei skirtingus kūrybos periodus atstovaujančių Sofijos Romerienės darbų.

Paroda surengta minint 130-ąsias dailininkės gimimo metines.

Parodą galėsite pamatyti nuo 2015 metų balandžio 23 iki gegužės 23 dienos. Galerijos darbo laikas: I–V: 10–18 val., VI: 12–16 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *