Kodėl verta skiepytis nuo erkinio encefalito?

Kasmet erkiniu encefalitu pasaulyje suserga 10-13 tūkstančių gyventojų. 2012 metais Lietuvoje nustatyta 314 atvejų, iš kurių 30 Vilniuje, 2013 metais erkinio encefalito atvejų Lietuvos mastu sumažėjo iki 262, tačiau sostinės dalis išaugo net iki 78. Lyginant su kitomis registruojamomis infekcijomis skaičiai atrodo maži, tačiau erkinis encefalitas ne paprastas peršalinimas, o labai rimta liga, lydima sunkių komplikacijų.

Erkinis encefalitas, užsikrėtimo būdai ir jo simptomai

Kas dešimta erkė Lietuvoje yra užsikrėtusi erkinio encefalito ar Laimo ligos virusu. Užkrėstoje erkėje encefalito virusas tūno seilėse, todėl įsisiurbus erkei yra didelė tikimybė tam virusui patekti į žmogaus kraują. Tačiau galimas ir alimentarinis žmonių užsikrėtimo būdas, tai yra per nepasterizuotą erkiniu encefalitu virusu infekuotą ožkų ar karvių pieną.

Erkinis encefalitas – tai Flaviviridae šeimos viruso sukeltas smegenų audinio uždegimas. Erkės VilniujeŠi liga pasireiškia praėjus keletui dienų ar 2-4 savaitėms po erkės įsisiurbimo: pakyla temperatūra, stipriai skauda galvą, krečia šaltis, pykina arba vemiama, sutrinka miegas ir kt., šie simptomai trunka apie savaitę. Po to dalis žmonių pasijunta geriau. Tačiau trečdaliui, praėjus, maždaug, savaitei, pakyla aukšta temperatūra, atsiranda stiprūs galvos skausmai, vėmimas. Kiek vėliau gali atsirasti įvairių galvos arba nugaros smegenų pažeidimo simptomų.

Pasveikusiems po erkinio encefalito gydymo gali likti šie negalavimai: atminties susilpnėjimas, psichikos pakitimai, galvos skausmai, miego sutrikimai, klausos bei regėjimo sutrikimai, šlapimo nelaikymas naktį, lytinė impotencija, darbingumo sumažėjimas ir kiti. Blogiausia erkinio encefalito pabaiga – mirtis. Deja, tokių atvejų užregistruojama ir Lietuvoje.

Dviems trečdaliams ligonių, pasveikusiems po erkinio encefalito gydymo, visam gyvenimui lieka įvairių, kartais labai sunkių ligos padarinių, dėl kurių ligoniai tampa nedarbingais ir nepajėgūs gyventi be kasdieninės aplinkinių pagalbos.

Profilaktika. Vakcina.

Nuo erkinio encefalito galima apsisaugoti tik pasiskiepijus. Vakcinos nuo erkinio encefalito efektyvumas siekia iki 98 procentų.

Vakcinos schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Įprastinės skiepijamo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1-3 mėnesių intervalu, trečiosios ir sustiprintos dozių intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo. Pagreitinta vakcinos schema taikoma siekiant įgauti imunitetą prieš erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei vienerių metų amžiaus vaikus.

Erkinio encefalito vakcina užtikrina imuninę apsaugą nuo visų Europoje žinomų potipių. Vakcinaciją rekomenduojama pradėti ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo sezonas. Žmogus tampa pilnai apsaugotas praėjus dviems savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo, tiek taikant įprastinę, tiek pagreitintą schemą.

Nėra oficialių rekomendacijų dėl vakcinos nuo erkinio encefalito po erkės įsisiurbimo. Jei 1-oji vakcinos dozė paskiriama po erkės įsisiurbimo arba erkė įsisiurbia, praėjus mažiau kaip dviems savaitėms po pirmosios dozės, nuo galimo susirgimo neapsaugoma. Rekomenduojama tęsti vakcinos kursą, jei nepasireiškia erkinio encefalito simptomai. Tokios vakcinos tikslas apsaugoti žmones nuo galimų užsikrėtimų ateityje, bet ne užkirsti kelią ligos vystymuisi po galimo užsikrėtimo.

Erkinio encefalito vakcina šiuo metu nėra valstybės kompensuojama. Tačiau ji gali būti kompensuojama darbdavio lėšomis žmonėms, kurių profesija susijusi su darbu gamtoje vadovaujantis Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu (Žin., 2003, Nr. 70-3170) ir Darbuotojų, kurie skiepijami darbdavio lėšomis, profesijų ir pareigybių sąrašu, patvirtinu sveikatos apsaugos ministro 2004 metų spalio 14 dieną įsakymu Nr. V-716.

Asmeninės profilaktikos priemonės

Jei susiruošėte į gamtą, pasirūpinkite asmeninėmis apsaugos priemonėmis:

  • Apsivilkite tinkamą aprangą. Viršutiniai rūbai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių klešnių apačia būtų prigludusi prie kūno. Ilgas kelnes patartina susikišti į puskojines, galvą aprišti skarele ar užsidėti kepurę.
  • Pasirinkite šviesesnius drabužius, taip lengviau pastebėsite erkę ir išvengsite jos įsisiurbimo.
  • Naudokite repelentus, kurie atbaidytų erkes. Repelentais papurkšti atviras kūno vietas, dėvimus rūbus. Efektyvumas – trumpalaikis.
  • Sugrįžę iš gamtos, apžiūrėkite savo kūną: išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu, persirenkite kitais rūbais.
  • Vilkėtus rūbus pakabinkite negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje.

Ką daryti jei erkė įsisiurbė?

Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia kuo skubiau ją ištraukti:

  • Prieš traukdami erkę, nenaudokite riebalų ar kitų medžiagų – pašaliniai dirgikliai Kaip ištraukti erkę?suintensyvina erkės mitybą.
  • Pincetu sučiupkite erkę kuo arčiau odos, už galvutės nespaudžiant pilvelio. Traukdami pincetu erkės nesukiokite į visas puses, o traukite staigiu judesiu atgal.
  • Erkės straubliukas turi mažų kabliukų, kurių pagalba erkė įsitvirtina odoje, todėl pašalinus erkę, jis gali likti odoje. Pašalinus erkę, įkandimo vietą dezinfekuokite.
  • Įsiminkite ar užsirašykite datą, kada įsisiurbusi erkė buvo pastebėta ir stebėkite įkandimo vietą.
  • Pastebėjus raudoną dėmę (eritemą) ar pasireiškus simptomams panašiems į gripo, kuo skubiau kreipkitės į savo asmens gydytoją.

Pastaba. Į laboratoriją vežti ištrauktos erkės tyrimui neverta – efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti nuo šios erkės, jei ji buvo infekuota, įkandimo nėra.

Informaciją parengė: Žana Milišiūnaitė, Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai:

Efektyvaus asmeninio biudžeto valdymas

Asmeninio biudžeto sudarymas ir tvarkymas yra esminis žingsnis siekiant finansinio stabilumo ir finansinių tikslų. Efektyvus biudžeto valdymas ne tik padeda išmintingai paskirstyti išteklius, bet ir suteikia galimybę drąsiai susidoroti su netikėtomis išlaidomis, įskaitant paskolas.

Sapnininkas: ką įdomu žinoti

Sapnai jau daugelį amžių audrina žmogaus vaizduotę. Kiekvieną naktį keliaudami po mįslingą sapnų pasaulį, sužinome daugybę įdomių faktų ir paslapčių, praturtinančių mūsų supratimą apie šį įdomų reiškinį miegant. Daugiau: Sapnininkas