Vilniaus polonezas Lietuvai – tapybos ir dokumentinės fotografijos paroda

Šių metų kovo 31 dieną (antradienį), 17.00 val., LDS galerijoje ARKA, adresu Aušros Vartų g. 7 Vilniuje, naujos parodos atidarymas:
Tapybos ir dokumentinės fotografijos paroda – VILNIAUS POLONEZAS LIETUVAI
skirta M. K. Oginskio 250-osios gimimo metinėms paminėti.

2015-uosius metus Lietuvos Respublikos Seimas ir UNESCO organozacija Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos teikimu paskelbė rašytojo, muziko, kompozitoriaus, Abiejų Tautų Respublikos diplomato, paskutinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės finansų ministro, plataus akiračio visuomenininko, didelio savo krašto patrioto Mykolo Kleopo Oginskio metais. Mes M. K. Oginskį geriausiai pažįstame kaip polonezo „Atsisveikinimas su tėvyne“ autorių. Kompozitorius šį kūrinį parašė ne savo valia palikdamas Tėvynę dėl nepalankiai Lietuvai susiklosčiusių istorinių aplinkybių ir išvykdamas visiems laikams gyventi į priverstinę emigraciją. Kunigaikštis M. K. Oginskis buvo ryški, spalvinga asmenybė, didelės erudicijos, įvariapusių talentų, aukštų idealų ir plačių siekių žmogus.

VILNIAUS POLONEZAS LIETUVAI

„Arkos“ galerijoje atidaroma tapybos ir dokumentinės fotografijos paroda „Vilniaus polonezas Lietuvai“, siekiant plačiau supažindinti su M. K. Oginskio asmenybe, veikla, sudėtingu gyvenamuoju laikotarpiu bei LDK dvarų gyvenimu. Parodoje dalyvauja žinomi Lietuvos tapytojai vilniečiai, skirtingi savo meniniu braižu, kūrybiniais principais, plastinėmis išraiškos formomis, kūrybine patirtimi: Augustinas Savickas, Žygimantas Augustinas, Arūnė Tornau, Palemonas Janonis, Miglė Kosinskaitė, Bronius Gražys, Andrius Giedrimas, Romas Balinskas, Linas Liandzbergis, Ina Budrytė, Sigita Maslauskaitė, Jolanta Kyzikaitė, Laisvydė Šalciūtė ir Raimonda Jatkevičiūtė-Kasparavičienė. Kiekvienas tapytojas savaip gvildena M. K. Oginskio asmenybės, jo šeimos, to meto dvarų kultūros, istorinio laikotarpio temas, svarsto patriotizmo, tėvynės meilės idėjas, kurdami savo viziją apie M. K. Oginskio gyvenimą, sudėtingus istorinius verpetus, istorines netektis.

„…Kiekvienas regi savo akimis, klauso savo ausimis ir savaip vertina, o visų mūsų nuomonė nuolat kinta“ – yra rašęs pats M. K. Oginskis knygoje „Laiškai apie muziką“.

Kad ekspozicija nevirstų vien laisva kūrybine improvizacija ar menininkų refleksija, buvo nutarta ją suaktualinti, pasitelkiant dokumentinius kadrus. Žurnalistė, fotomenininkė Lilija Valatkienė, apkeliavusi M. K. Oginskio gimtąsias vietas, po kruopelytę rinko išbarstytą istorinį palikimą, aktualizuodama LDK politiko, diplomato ir kompozitoriaus svarbą, paveldo unikalumą, kuriame labai ryškiai atsispindi ir kasdienybės trapumas. L. Valatkienės nuotraukos byloja, kaip greitai atmintis išblėsta, sunaikinus materialųjį paveldą. Įspausdama laiko ženklus, Oginskio paliktus Lietuvoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, menininkė tarytum groja garsiąją Oginskio polonezo melodiją, kurioje išliejama Tėvynės praradimo gėla.

Paroda pasitarnaus kaip puiki edukacinė priemonė jaunimui, moksleiviams, plačiai kultūra ir paveldu besidominčiai auditorijai.

Vėliau paroda bus perkelta į Plungės Žemaičių dailės muziejų, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejų, kultūros centrą prie Lietuvos ambasados Varšuvoje, Lenkijoje, Užsienio Reikalų Ministeriją Vilniuje.

Parodą galėsite pamatyti nuo 2015 metų kovo 31 dienos iki balandžio 18 dienos.
Parodos kuratorė – Arūnė Tornau;
Parodos organizatorius – Lietuvos Dailininkų sąjunga;
Parodos rėmėjas – Lietuvos Kultūros Ministerija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *