Paroda „MoMA (Modernūs Marškiniai)“

Paroda „MoMA (Modernūs Marškiniai)“ veiks nuo 2015 metų spalio 30 iki lapkričio 14 dienos Energetikos ir technikos muziejuje (adresas Rinktinės g. 2, Vilnius). „Turbinų salėje”.

(Muziejaus darbo laikas: II, III, V, VI 10-17 val., IV 10-19 val.)

           Sakoma, kad menininkas dažnai susiduria su balto/tuščio popieriaus lapo baime. Šios parodos dalyviams, Vilniaus dailės akademijos studentams (ir ne tik), baltas lapas tapo – balti vyriški marškiniai, kurie dėl savo pritaikomos paskirties atrodytų dar labiau turėtų sukaustyti ar įpareigoti. Tačiau menininkai dirba su ja, kaip su įprastine kūrybai skirta medžiaga, sukurdami konceptualius meno kūrinius. Realiame gyvenime daugeliui iš jų puošnūs marškiniai yra gana svetima aprangos dalis, todėl jie lengvai atsiriboja nuo tiesioginės jų pritaikomosios paskirties, o bando „prakalbinti“ šį daiktą remdamiesi asmeninėmis asociacijomis. Pasirodo, ši medžiaga gali būti labai iškalbinga. Pati savaime ji sukelia gana dviprasmiškas mintis. Viena vertus tai rūbas, kuris visada suteikia iškilmingumo, puošnumo, šventiškumo ar net sakralumo pojūtį, kita vertus tai ir unifikuota daugelio institucijų uniformos dalis, o tai jau leidžia kalbėti ir apie suvienodėjimą, niveliaciją, šabloniškumą. Savo darbuose autoriai gvildena pačias įvairiausias temas, išreikšdami kritinį požiūri į besaikį vartojimą, godumo, moteriškumo, meilės, tikėjimo ir kitas temas. Pavyzdžiui grupė menininkių užsimojo apskaičiuoti kiek marškinių vidutiniškai yra pajėgus sudėvėti žmogus per 26 metus. Pasirodo – net 166 vnt. Šiuos paskaičiavimus lydi ir eksperimentas, kurio metu pačios autorės bando šį kiekį marškinių apsivilkti. Eksperimento vizualus rezultatas priverčia susimąstyti apie žmogui būdingą besaikį vartojimą, godumą, savanaudiškumą, egoizmą.

Paroda „MoMA (Modernūs Marškiniai)“
Paroda „MoMA (Modernūs Marškiniai)“

Parodoje galima pažvejoti ir „laimės šulinyje“, kur visi laimėjimai slypi baltų marškinių kišenėse ar kitose slaptose vietose (marškiniai šiame kūrinyje – sėkmingo gyvenimo atributas). Kiti dalyviai bando ieškoti ir dialogo su neįprasta ekspozicine erdve: kuriami „marškinių vitražai“, muziejaus eksponatus primenantys apimtiniai objektai arba marškinių raštų motyvai komponuojami iš šio muziejaus istorinių eksponatų fragmentų.

Parodoje veiks ir edukacinė programa, kurioje visi norintys galės patys išbandyti savo kūrybines jėgas sukuriant išskirtinį marškinių rašto dizainą, arba išmokti taisyklingai išsilyginti marškinius.

Parodos dalyviai: Aistė Kanapickaitė, Gabija Šerelytė, Tatjana Symon, Dovilė Bagdonaitė, Karolina Voicechovskaja, Miglė Pužaitė, Julija Linkutė, Elžbieta Jancevic, Rugilė Gumuliauskaitė, Dovilė Karvelytė, Laura Motiejūnaitė, Justė Kalnietytė, Antanas Gudynas, Katažina Jancevič, Santa Babikaitė, Ieva Užkurataitė, Saida Končiutė, Vaida, Januškevičiūtė, Reda Paulauskė, Rūta Lendraitytė. Prisijungė ir keletas VDA dėstytojų: Danutė Jonkaitytė, Eglė-Ganda Bogdanienė.

Parodos kuratorė: Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė

Parodos rėmėjas: Vyriškų ir moteriškų marškinių gamintojas AB „VILKMA“.

Susiję straipsniai:

Greitasis pasimatymų maratonas – galimybė rasti savo sielos draugą

Visi žmonės nori mylėti bei būti mylimi. Tai yra normalu. Tačiau lygiai taip pat įprasta, kad rasti savo sielos žmogų, partnerį, kuris bus visada šalia – nėra labai paprasta. Dažnai reikia susitikti su šimtais žmonių, kol galiausiai pavyksta rasti savą žmogų. Viena iš greitų galimybių jo paieškoms yra speed dating Vilnius. Sostinėje renkasi patys įdomiausi […]

Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu Čiurlionio namuose Vilniuje

M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) rugsėjo 30 d., ketvirtadienį, 19 val.  pradedamas naujas susitikimų ciklas, kviesiantis kino mylėtojus į pasaulio kino vakarus su režisieriumi Audriumi Stoniu. Pirmojo vakaro seanse du nepaprastai stiprūs filmai „Laikas eina per miestą“ (rež. A. Grikevičius, 1966) ir „Tishe“ (rež. V. Kosakovskis 2003). „Kinas—gyvas organizmas, gimstantis šviesos srautui […]