Kultūros nakties renginiai

TAIKOMOSIOS DAILĖS MUZIEJUS KVIES Į UNIKALIŲ RESTAURUOTŲ KŪRINIŲ PARODOS ATIDARYMĄ, RESTAURATORIAI ATSKLEIS RESTAURAVIMO PASLAPTIS,

VILNIAUS PAVEIKSLŲ GALERIJOJE NEMIGOS AITVARAS DALINS GROŽIO DOVANAS,

RADVILŲ RŪMŲ MUZIEJUS DŽIUGINS EDUKACIJA IR EKSKURSIJOMIS VAKARŲ EUROPOS DAILĖS EKSPOZICIJOJE,

VYTAUTO KASIULIO DAILĖS MUZIEJUS GARSAIS IR SPALVOMIS PRIMINS NAKTĮ PARYŽIUJE

Lietuvos dailės muziejus šiemet vėl įsijungia į sostinėje iš birželio 19 dienos (penktadienio) į 20 dieną (šeštadienį) rengiamą kultūros nakties programą. Programa prasidės Taikomosios dailės muziejuje 18 val. atidaroma restauruotų kūrinių paroda „PRIEŠ… IR PO…“. Po parodos atidarymo restauratoriai bendraus su lankytojais, kvies dalyvauti praktinio restauravimo ir tyrimų demonstravime, dalinsis restauravimo paslaptimis. Vilniaus paveikslų galerija šiemet siūlo du įspūdingus teatralizuotus Nacionalinio operos ir baleto teatro jaunųjų solistų koncertus prie žvakių Chodkevičių rūmų salone bei netikėtus prancūzų gatvės teatro „Cie SÔLTA“ pasirodymus galerijos kieme. Radvilų rūmų muziejaus kūrybingosios edukatorės ir vadovės kvies pasiraitoti rankoves ir kartu gaminti dažus bei užsiimti kūrybine saviraiška, taip pat lankytojams bus pristatyta būsimo užsienio meno muziejaus vizija. Vytauto Kasiulio dailės muziejus švęs Kultūros naktį paryžietiškai ir lauks spalvinguose edukaciniuose užsiėmimuose, kvies mėgautis žymios pianistės Birutės Vainiūnaitės atliekama prancūzų kompozitorių muzika, o ansamblis „Paralleles“ žada kiekvieno klausytojo širdį pripildyti meilės ir džiaugsmo. Įėjimas į visus renginius – nemokamas.

restauruotų kūrinių paroda

Birželio 19 dieną (penktadienį), 18.00 valandą Taikomosios dailės muziejuje atidaroma Prano Gudyno restauravimo centre restauruotų kūrinių paroda „Prieš… ir po…“

Restauruotų kūrinių paroda – retas reiškinys Lietuvos kultūriniame gyvenime. Ištyrinėti, konservuoti ir restauruoti dailės kūriniai, istorinės ir archeologinės vertybės neužsiguli ant restauratorių darbo stalų, jais iškart papildomos veikiančios ar formuojamos naujos muziejų ekspozicijos, kilnojamosios parodos, kurios pritraukia tūkstančius Lietuvos ir užsienio meno mylėtojų. Restauratorių rankomis naujam gyvenimui prikeltus vertingus ir unikalius eksponatus lankytojai mato Nacionalinės dailės galerijos, Vytauto Kasiulio dailės, Radvilų rūmų, Palangos gintaro ir Laikrodžių muziejų bei Prano Domšaičio galerijos ekspozicijose, Žemaičių muziejuje „Alka“, Šiaulių „Aušros“, Biržų „Sėlos“, Rokiškio krašto, Šilutės, Genocido aukų, Bažnytinio paveldo ir kitų muziejų ilgalaikėse parodose. Iš restauruotų eksponatų sukurta Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų istorinių interjerų ekspozicija.

P. Gudyno restauravimo centras išaugo iš 1946 m. Vilniaus valstybiniame dailės muziejuje (dabar – Lietuvos dailės muziejus) įkurtų nedidelių tapybos restauravimo dirbtuvių. Šiuo metu čia veikia tapybos, grafikos, tekstilės, keramikos, polichromuotos medinės skulptūros, meninių baldų ir rėmų, metalo dirbinių bei archeologinių radinių restauravimo dirbtuvės, kuriose restauruojami Lietuvos ir užsienio muziejų, Lietuvos bažnyčių ir privačių kolekcijų eksponatai. Mokslinių tyrimų skyriuje atliekami kultūros vertybių kompleksiniai technologiniai tyrimai bei restauravimo medžiagų ir metodų analizė, tobulinamos įprastos ir kuriamos naujos konservavimo bei restauravimo technologijos.

Restauravimo centre dirba per 60 įvairių specialybių aukštos kvalifikacijos restauratorių ir tyrėjų, čia stažuojasi Lietuvos ir užsienio muziejų bei bibliotekų restauratoriai, praktiką atlieka restauravimo specialybių studentai iš Lietuvos ir užsienio aukštųjų mokyklų, konsultuojami muziejų ir kitų meno vertybes saugančių įstaigų kuratoriai. Šiandien Lietuvoje nebėra muziejaus ar kitos meno vertybių turinčios įstaigos, kuri nesinaudotų Restauravimo centro specialistų žiniomis ir paslaugomis.

Per pastaruosius dešimtmečius restauruota didelė dalis vertingiausio Lietuvos sakralinės dailės palikimo – XVI a. „Sapiegų Madona“ bei Pranciškaus Smuglevičiaus (1745–1807) ir Costantino Villani’o (1751–1824) didieji paveikslai, puošiantys Vilniaus arkikatedros bazilikos interjerą; Vilniaus Aušros Vartų koplyčios XVII a. „Gailestingumo Motinos“ paveikslas; Vilniaus bernardinų bažnyčiai priklausantys XVII a. kūriniai „Apreiškimas Švč. Mergelei Marijai“ ir „Šv. Brunonas. Stebuklas bažnyčioje“; Šiluvos, Žemaičių Kalvarijos, Palangos ir Tytuvėnų bažnyčių didžiųjų altorių paveikslai; Skarulių Šv. Onos bažnyčios interjero skulptūros, Vilniaus katedros lobyno vertybės. Tyrinėjant ir restauruojant Vilniaus Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios Dievo Motinos paveikslą, nustatyta, kad tai seniausias Lietuvoje sakralinės molbertinės tapybos kūrinys – Maskvos tapybos mokyklos stiliumi XV a. nutapyta ikona.

Tarsi atskiras puslapis Restauravimo centro istorijoje – nuo 1971 m. tiriami ir restauruojami M. K. Čiurlionio (1875–1911) kūriniai, eksponuojami Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Ne mažesnio profesionalumo reikėjo restauruojant XVII a. japonų grafiką, Vilniaus universiteto XVII a. astronominius ir geografinius gaublius, svarbius Lietuvos dokumentus, rašytus ant pergamento karalių ir kunigaikščių raštinėse.

Paroda „Prieš… ir po…“ kviečia apžiūrėti jau restauruotus dailės kūrinius, tarp kurių yra didieji altoriniai Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčios paveikslai, mados istoriko Aleksandro Vasiljevo kolekcijos eksponatai, lėlių teatro kūrėjo Stasio Ušinsko (1905–1974) marionetės, kitos istorinės vertybės, archeologiniai radiniai. Be to, šalia rodomi nerestauruoti, apnaikinti laiko ir įvairių nelaimių eksponatai, kuriuos restauratoriai grąžins į gyvąjį meno vertybių pasaulį, į ekspozicijų bei parodų sales.

Informaciją apie parodą teikia Prano Gudyno restauravimo centro vadovė, parodos kuratorė dr. Jūratė Senvaitienė (mob. 8 659 57847).

KULTŪROS NAKTIES LIETUVOS DAILĖS MUZIEJUJE PROGRAMA

Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A)

Restauruotų kūrinių ir Senojo arsenalo požemio paslaptys

18.00–23.00, trukmė 5 val.

Kultūros naktį kviečiame lankytojus į naują Prano Gudyno restauravimo centro parodą – pamatyti restauruotus meno kūrinius, susitikti su restauratoriais, paklausyti apie restauravimo ir tyrimo eigą, aplankyti muziejaus archeologinę ekspoziciją.

Parodos atidarymas

18.00 – atidaroma P. Gudyno restauravimo centre restauruotų kūrinių paroda „Prieš … ir po …“

19.00–20.30 – praktinio restauravimo ir tyrimų demonstravimas:

Auksavimui – penki tūkstančiai metų;

Paveikslų retušavimo praktika;

Skulptūrų slėpiniai;

Menas per mikroskopą.

21.00 – paskaita apie istorinio kostiumo restauravimą „Visos mintys apie taliją“.

Ekskursijos

19.00, 20.00 ir 21.00 – vienintelį vakarą lankytojams atsivers muziejaus archeologinė ekspozicija ir ekskursijų vadovai atskleis Senojo arsenalo požemio paslaptis.

(Registracija tel. (8 5) 212 18 13)

Informacija tel. (8 5) 212 18 13, 262 80 80

______________________________________________________________________________

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1)

18.00–24.00, trukmė 6 val.

Paryžietiška naktis

Kviečiame į neužmirštamą muzikos ir dailės renginį „Paryžietiška naktis“. Nemokamam lankymui atvira muziejaus ekspozicija ir paroda „Alfonsas Dargis: vaizduotės užrašai“.

Edukaciniai užsiėmimai

18.00 „Spalvos ir linijos“, užsiėmimas jaunesniojo amžiaus vaikams. Pasižvalgę po Vytauto Kasiulio ekspoziciją mėginsime pajusti spalvų grožį ir linijų žaismą, pasinerti į kupiną gėrio ir vidinės šviesos pasaulį. Bandysime savo jausmus išreikšti spalvomis ir linijomis kurdami savo svajonių medį.

21.00 „Žolynų vainikai“, užsiėmimas jaunimui ir suaugusiems. Nuo seno vidurvasarį moterys rinkdavo vaistažoles, o merginos – žydinčių žolynų puokštes, iš jų pindavo vainikus ir pasipuošdavo galvas, o vėliau – spėdavo ateitį. Norėdami pajusti artėjančią Rasos šventę iš surinktų pievose žolynų pinsime vainikus, kursime puokštes.

Ekskursijos

19.00 ir 21.00 – ekskursijos po nuolatinę Vytauto Kasiulio kūrybos ekspoziciją ir Alfonso Dargio parodą.

koncertai

20.00 „Paryžietiški pasivaikščiojimai“. Žymi pianistė Birutė Vainiūnaitė kviečia kartu paklaidžioti prancūzų kompozitoriaus Claude’o Debussy fortepijoninės muzikos labirintais.

22.00 ansamblio „Paralleles“ koncertas. Karolina Baleckaitė (fleita), Tomas Girskis (fagotas) ir Anastasija Avdejeva (fortepijonas). Naujasis trio „Kultūros nakčiai“ paruošė ypatingą programą – Chicko Corea’os ir Astoro Piazollos muzika nuspalvins vakarą skambiais fleitos, šiltais fagoto bei maloniais fortepijono garsais. Trio tikisi nepalikti nei vieno abejingo jų atliekamai muzikai ir kiekvieno klausytojo širdį pripildyti meilės ir džiaugsmo.

Informacija tel. (8 5) 261 67 64

______________________________________________________________________________

Radvilų rūmų muziejuje (Vilniaus g. 24)

Atkurtuose kunigaikščio Jonušo Radvilos rūmuose – naujas meno muziejus

18.00–24.00, trukmė 6 val.

XVII a. viduryje LDK didžiojo etmono ir Vilniaus vaivados Jonušo Radvilos pasistatyti rūmai garsėjo ne tik puošniais interjerais, bet ir čia sukaupta Vakarų Europos dailės kolekcija. Deja, rūmų klestėjimas truko neilgai – XVII a. karų metu rūmai buvo nuniokoti, kolekcijos išblaškytos… Kultūros naktį kviečiame lankytojus pasižvalgyti po kadaise buvusius įspūdingus rūmus, išgirsti jų atkūrimo viziją, aplankyti naują Vakarų Europos dailės ekspoziciją, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose.

Parodos pristatymas

20.00 – informacinės parodos „Užsienio meno muziejaus vizija“ pristatymas ir susitikimas su muziejaus vizijos kūrėjais.

Edukaciniai užsiėmimai

18.00 – „Dailininko dirbtuvėje“. Aptarsime dažų gamybą senovėje, susipažinsime su dailininkų naudotais įrankiais, priemonėmis ir pigmentų pavyzdžiais. Gaminsime aliejinius dažus ir jais tapysime.

20.30 – „Camera obscura“. Su fotografu Gintu Kavoliūnu aptarsime optinių prietaisų panaudojimo galimybes dailėje, išbandysime specialiai šiai parodai sukurtą camera obscura (lot. „tamsus kambarys“).

(Registracija tel.: (8 5) 212 14 77, 8 659 58066)

Ekskursijos

18.00 ir 19.30 – ekskursijos po atnaujintą Vakarų Europos dailės ekspoziciją.

(Registracija tel.: (8 5) 212 14 77, 8 659 58066)

Informacija tel.: (8 5) 212 14 77, 8 659 58066

______________________________________________________________________________

Vilniaus paveikslų galerijoje

19.00–01.00, trukmė 6 val.

Nemigos aitvaras

Dailės ir muzikos renginių ciklas „Nemigos aitvaras“ kviečia lankytojus aplankyti Algirdo Petrulio gimimo 100-mečio parodą „Pustonių turtai paletėje“, pasidairyti po unikalią Lietuvos dailės ekspoziciją, dalyvauti jaunųjų operos solistų teatralizuotuose koncertuose, stebėti kieme gatvės teatro pasirodymus.

koncertai

19.00 ir 20.00„Vidurnakčio muzikiniai pasimatymai“ – teatralizuoti Nacionalinio operos ir baleto teatro jaunųjų solistų koncertai. Romantiškas arijas ir duetus atliks Dovilė Kazonaitė, Aistė Pilibavičiūtė, Raimundas Juzuitis, Šarūnas Šapalas. Akompanuos Milda Umbrusevičiūtė, Justas Čeponis.

gatvės teatro pasirodymai

21.00 ir 22.30gatvės teatro „Cie SÔLTA“ (Prancūzija) – prancūzo Tomo Prôneur ir brazilės Alluano Ribeiro dueto – pasirodymai galerijos kieme. 2014 m. gimė pirmasis šių menininkų projektas „Apesar“ (liet. „Nepaisant“). Šiame pasirodyme pasakojama apie ilgą laiką gyvenimo keliu kartu žengiančią porą, kuri nepaisant neišvengiamos rutinos ir mažų katastrofų, kuria nuostabų fantazijų ir svajonių pasaulį.

Informacija tel. (8 5) 212 42 58

______________________________________________________________________________

Papildoma informacija internete – www.ldm.lt, www.kulturosnaktis.lt

LDM Ryšių su visuomene skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai:

Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu Čiurlionio namuose Vilniuje

M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) rugsėjo 30 d., ketvirtadienį, 19 val.  pradedamas naujas susitikimų ciklas, kviesiantis kino mylėtojus į pasaulio kino vakarus su režisieriumi Audriumi Stoniu. Pirmojo vakaro seanse du nepaprastai stiprūs filmai „Laikas eina per miestą“ (rež. A. Grikevičius, 1966) ir „Tishe“ (rež. V. Kosakovskis 2003). „Kinas—gyvas organizmas, gimstantis šviesos srautui […]

Populiariausi renginiai Vilniuje šiandien įtraukiantys kiekvieną šeimos narį

Žemėjant oro temperatūrai vilniečiai ir šio miesto svečiai nesėdi rankų sudėję – nori sužinoti ką nors naujo ar tiesiog smagiai praleisti savo laisvą laiką. Populiariausi  renginiai Vilniuje šiandien būtent tam ir yra sukurti. Jų apstu ir tinka kiekvienam. Šiame straipsnyje išvardinsime kokie renginiai Vilniuje šiandien yra populiariausi ir kada jie įvyks. Taip pat patarsime kaip […]