Jungtinė Rūtos Petronytės ir Rainer Kaasik-Aaslav paroda „Pogrindis”

Šių metų Kovo 19 dieną, 18:00 val., (AV17) galerija, adresu Aušros Vartų g. 17, Vilnius, kviečia į jungtinės juvelyrų Rūtos Petronytės (iš Lietuvos) ir Rainer Kaasik-Aaslav (iš Estijos) parodos pavadinimu „Pogrindis” atidarymą.

Parodos pavadinimas „Pogrindis” puikiai atspindi parodos temą, kuri įkvėpė šiuos jaunus Rūta Petronytė Pogrindismenininkus. Ji taip pat yra autorių kūriniuose dažnai pasitaikantis motyvas. Pogrindis – tai visai kita realybė, kitas pasaulis, kuris egzistuoja kažkur paraleliai mūsų kasdienybės, o gal ir po ja (jei gilinsimės į tiesioginę šio žodžio prasmę – tai yra „po grindimis”). Pogrindyje galioja savos taisyklės bei sava tvarka. Į šią vietą negali patekti kiekvienas, o tamsa ir nežinomybė, apgaubusios jį, bei su šia vieta dažnai asocijuojama kriminalinė veikla įaudrina vaizuotę ir pažadina įkvėpimą. Inspiracijas, kurias patiria mąstydami apie pogrindį ir joje veikiančias jėgas, juvelyrai Rūta ir Raineris perkelia į savo kūrybą.

Minėtus juvelyrus, įprastai kuriančius individualiai, suvienija ir kita tema – tai susidomėjimas mitologija. Rainerio kūriniai iš akmens – įkvėpti įvairių senovės tautų Rainer Kaasik-Aaslav mitologijos. Kurdamas Raineris nuodugniai gilinasi į jų istoriją, ritualus ir dievišką simboliką. Juvelyrės Rūtos darbuose taip pat galime atrasti panašius motyvus bei simboliką, tačiau, kaip sako autorė, šie vaizdiniai kyla iš pasąmonės ir nėra paremti konkrečiais pavyzdžiais. Skirtingas menininkų darbo pobūdis ir juos vienijanti tema paskatino suvienyti kūrybines jėgas bendrai parodai. Taip pat parodyti, kad dgzistuoja ir kolektyvinė pasąmonė, į kurią tokie dalykai, kaip simboliai, mitologinė kalba ar ritualai yra „įrašyti”.

Rengdamiesi parodai, autoriai nusprendė pabandyti kurti drauge. Juvelyrai apsikeitė savo kurtais darbais ir leido vienas kitam juos užbaigti. Rezultatas – pagaminti darbai yra bendri kūriniai su dviguba autoryste. Šį jungtinės kūrybos eksperimentą Rūta ir Raineris užbaigs galerijoje, kartu prieš parodą nutapydami bendrą darbą.

Rūta Petronytė – jauna lietuvių menininkė ir juvelyrė. Ji baigė metalo meno studijas Estijos Rainer Kaasik-Aaslav dailės akademijoje, o šiuo metu gyvena ir kuria Lietuvoje, Vilniuje. Savo juvelyrikos darbuose naudoja medį, metalą ir akmenį. Juvelyrė savo darbuose taiko retą, XVII a. Japonijoje atsiradusią, Mokume-gane metalų lydimo techniką. Menininkė jau yra surengusi keletą personalinių parodų. „Vagišiai“ (2011 m. galerijoje „Argentum”, Vilniuje) buvo pirmasis juvelyrės prisistatymas meno publikai. 2013 metais „Vagišiai” pristatyti ir Taline galerijoje A Galerii. 2014 metais įvyko antroji menininkės personalinė paroda „Fragmentai” (galerijoje „Meno niša”, Vilniuje). Rūta Petronytė taip pat dalyvauja ir grupinėse parodose.

Rainer Kaasik-Aaslav – juvelyras iš Estijos. Menininkas baigė juvelyrikos studijas Estijos dailės akademijoje. Rainer Kaasik-Aaslav savo idėjas kūryboje išreiškia naudodamas gan retai sutinkamą brangiųjų akmenų graviravimo techniką. Didžioji dalis jo juvelyrikos dirbinių ir objektų yra akmens graviūros. Jis taip pat yra menininkų grupės iš Estijos, kuriančios konceptualią juvelyriką, OTSE! narys. 2012 metais, ši grupė (AV17) galerijoje pristatė juvelyrikos parodą „Asmeninis Velnias”, įkvėptą socialinių temų. Menininkas nuo 2010 m. rengia personalines parodas, nevengia dalyvauti ir grupiniuose projektuose.

Ši bendra paroda „Pogrindis” veiks iki 2015 metų balandžio 16 dienos.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *