Investavimo į NT ekspertė V. Vanagė: 4 klausimai „žaliam“ investuotojui

Mokesciu apskaita

 

Šių metų Lietuvos Banko duomenimis, lietuvių darbo užmokestis kilo 9,8 proc. – net 3 kartus sparčiau nei kainos. Teigiami ekonominiai pokyčiai paskatino tautiečius ne tik lengviau atsikvėpti, bet ir susimąstyti apie galimybes įdarbinti savo pinigus ir auginti asmeninį kapitalą. NT ekspertės Viktorijos Vanagės teigimu, viena iš galimybių, padedančių užsidirbti – investavimas, tačiau primena, kad tam reikia pasiruošti bei atlikti keturis pagrindinius namų darbus ir nesusivilioti greito praturtėjimo reklamomis.

Dažnas lietuvis, nenorintis visą laiką gyventi nuo algos iki algos, ieško būdų, kaip pagerinti savo finansinę padėtį. Atsargiausieji renkasi laikyti pinigus kojinėje net žinodami, kad jų turimų pinigų kiekis ne tik nepadidės, bet ir laikui bėgant, kylant produktų ir paslaugų kainoms, nuvertės. Norintys išvengti sukauptų pinigų nuvertėjimo mąsto apie galimybę investuoti, tačiau dažnai nežino, nuo ko pradėti. Abejones sustiprina ir didelė rizikos baimė.

 

„Pradedančiajam investuotojui itin svarbu rasti finansavimo priemonę, kurioje derėtų grąža ir santykinai maža rizika, – sako sutelktinio finansavimo įmonės „Profitus“ įkūrėja Viktorija Vanagė. – Dėl to Lietuvoje ir Europos Sąjungoje auga investavimas per sutelktinio finansavimo platformas, kuriose galima investuoti net ir nedideles sumas pinigų į atrinktus ir atidžiai patikrintus nekilnojamojo turto projektus.“

Prieš praktiškai išbandant šį investavimo būdą į nekilnojamąjį turtą, V. Vanagė rekomenduoja atsakyti į keturis svarbiausius klausimus.

 

  1. Koks yra investavimo tikslas? Investavimas į nekilnojamąjį turtą primena automobilio rinkimąsi – kokios transporto priemonės jums reikia, priklauso nuo poreikių: ar automobilis skirtas šeimai, ar vienam asmeniui, ar norite sportinio, ar taupančio energiją – nuo šių atsakymų priklauso, su kokiu pirkiniu grįšite namo. Investuojant taip pat svarbiausiai nusistatyti tikslus ir poreikius. Pirmiausia tiksliai įsivardykite, koks yra jūsų investavimo tikslas ir ką darytumėte su gautais pinigais. Tikslai gali būti įvairūs: sutaupyti pradiniam būsto įnašui, vaikų mokslui, senatvei ar svajonių kelionei. Tikslas gali būti ir papildomos pajamos iš investicijų, tarkime, 300-500 eurų kiekvieną mėnesį. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad investuojant nedideles sumas ypač svarbu turėti nuolatinį investavimo planą, kiek pinigų kas mėnesį skirsite siekdami tikslo. Būtent prieš tai užsibrėžtas tikslas ir laikotarpis, per kurį norite jo pasiekti, padės nesunkiai paskaičiuoti, kiek jums reikia investuoti.

 

  1. Kaip pasirinkti investavimo platformą? Investavimo platformų skaičius auga, tad, norėdami rasti sau tinkamą, pasiruoškite skirti dėmesio informacijos apie jas rinkimui ir vertinimui. Pirmiausia patikrinkite, ar jus dominanti platforma įtraukta į Lietuvos Banko sutelktinio finansavimo platformų sąrašą. Patikint savo pinigus būtina įvertinti ir platformos vartotojų atsiliepimus, ekspertų vertinimus ar komentarus. Skirtingos platformos siūlo skirtingus investavimo variantus – reikia atidžiai įvertinti grąžos ir rizikos santykį. Kitas aspektas – jei investavimą išbandote pirmą kartą, rinkitės platformą, kurioje galite eksperimentuoti ir su nedidelėmis sumomis, tarkime, nuo 50 eurų.

 

  1. Kokia informacija yra svarbiausia investuojant? Prieš investuojant į nekilnojamojo turto projektus per sutelktinio finansavimo platformas svarbu pasidomėti, koks yra mokamų palūkanų dydis ir rizika. Išsiaiškinkite, ar tai būtų nekilnojamojo turto įkeitimas pirmine hipoteka ar antrine. Pagrindinis šių įkeitimo formų skirtumas yra tai, kad pirminė hipoteka garantuoja jums teisę pirmiesiems pretenduoti į nekilnojamąjį turtą, jeigu projektas nepavyktų. Tuo tarpu antrinės hipotekos atveju gali būti, kad nekilnojamojo turto arba už jo pardavimą gautų pinigų sumos neužteks grąžinti investicijoms, nes pirmiausia atiduodama tiems, kam buvo įkeista pirmine hipoteka. Dėl to rekomenduojama investuoti į tuos projektus, kurių nekilnojamasis turtas jums bus įkeičiamas pirmine hipoteka.

 

Dar vienas labai svarbus elementas vertinant investicijos riziką yra vadinamasis LTV (angl. Loan-to-value), kitaip tariant, paskolos ir turto vertės santykis. Jis rodo, kiek procentų paskolos sudaro įkeistas nekilnojamasis turtas. Tad jeigu investuotojai investavo 70 tūkst. eurų, o įkeistas turtas įvertintas 100 tūkst., tai LTV bus 70%. Kuo mažesnis LTV procentas – tuo geriau, tačiau reikėtų nepamiršti ir pirminės hipotekos.

 

  1. Kaip sumažinti riziką? Kalbant apie sutelktinį finansavimą, vienas iš efektyviausių būdų sumažinti riziką yra investicijų diversifikavimas, o tai reiškia, kad investicijas reikia paskirstyti į skirtingus NT projektus. Tačiau pagal nusistatytus investavimo tikslus taip pat svarbu įsivertinti, kad investuojant didesnes sumas dažnai pasiūlomi papildomi privalumai ir papildoma grąža.

 

Apsisprendus „įdarbinti pinigus“ investuojant per sutelktinio finansavimo platformas, nereiktų tikėtis greito praturtėjimo. Nors tokios sėkmės istorijos norėtų kiekvienas, pirmiausiai reikia išsiugdyti įprotį nuolat investuoti, t. y. uždirbtus pinigus vėl skirti investicijoms. Priklausomai nuo investavimui skiriamos sumos, finansinę investavimo naudą galite pajusti tik po kelerių metų. Nepamirškite, kad jei jums žada greitą praturtėjimą, galima tikėtis, kad tai susiję su itin didele rizika prarasti visus investuojamus pinigus.

 

 

Susiję straipsniai:

Banko indėliai privatiems asmenims

Privačių asmenų banko indėliai – tai lėšos, kurias fiziniai asmenys įneša į savo vardu atidarytą banko sąskaitą. Šie indėliai yra esminis bankų sistemos aspektas ir teikia keletą privalumų tiek indėlininkams, tiek bankams. Toliau pateikiame keletą pagrindinių dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį kalbant apie privačių asmenų bankinius indėlius: Taigi, privačių asmenų indėliai bankuose yra saugus, […]

Kaip refinansuoti paskolas

Paskolų refinansavimas gali būti protingas finansinis žingsnis paskolų gavėjams, norintiems užsitikrinti geresnes sąlygas, mažesnes palūkanų normas arba konsoliduoti skolas. Pateikiame vadovą, kaip veiksmingai refinansuoti paskolas: