Algirdo Latėno spektaklis „Juokdarys Balakirevas” atsisveikina su žiūrovais

Pusšeštų metų gyvavęs režisieriaus Algirdo Latėno spektaklis „Juokdarys Balakirevas” atsisveikina su žiūrovais. Šių metų balandžio 10 dieną Lietuvos rusų dramos teatro scenoje jį galima pamatyti paskutinį kartą. Spektaklis bus rodomas su lietuviškais titrais.

Scenoje sarkazmu spinduliuoja paskutinė žymaus rusų dramaturgo Grigorijaus Gorino pjesė, vaizduojanti Rusijos imperatoriaus Petro Pirmojo epochos pabaigą. Įvykių centre – realūs istoriniai personažai. Saulėlydį pasiekęs valdovas bando įvertinti viską, ką sukūrė per valdymo metus. Petro Pirmojo dienos suskaičiuotos, o sostas atitenka imperatorienei Jekaterinai. Amžina kova dėl įtakos kūrinyje persipina su pergalėmis ir moraliniais pralaimėjimais, su meile ir išdavystėmis. Į intrigas įtraukiamas ir rūmų juokdarys Ivanas Balakirevas, kurio svarbiausias tikslas – kaip rašė estų teatro kritikas Borisas Tuchas – „yra išgyventi permainų epochos sąlygomis, nežadančiomis nieko gero asmenybei, nelinkusiai nei žemintis, nei niekšingai elgtis“. Už šį vaidmenį aktorius Valentinas Kirejevas 2010 metais buvo apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi”.

Juokdarys Balakirevas 5
Fotografė: Irina Možarova

„Tokie spektakliai gimsta retai“, – po jo premjeros 2009-aisiais rašė teatrologė Daiva Šabasevičienė. Kūrinys sulaukė gausaus kritikų pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. „Latėnas sukūrė stilingą ir efektingą spektaklį, kuriame nėra nieko panašaus į banalų ir vulgarų „stilių á la russe“, bet yra grėsmingas grožis ir skausmas. Ašaros čia akivaizdžios, o juokas kartus“, – rašė B. Tuchas. „Su malonumu sekiau visus režisūrinius, scenografijos, muzikinius spektaklio sumanymus – ko vertos vien imperatorienės ir jos tarnaičių šukuosenos, kuriose besipuikuojantys burlaiviai, ištraukus vieną sagutį, virsta nušiurusiomis valtelėmis. Kūrėjams pavyko perduoti autorinę Gorino ironiją nepataikaujant žiūrovams“, – pažymėjo teatro kritikė iš Baltarusijos Jelena Liopo.

Juokdarys Balakirevas V. Kirejevas
Fotografė: Irina Možarova

Paskutinį kartą rodomame kūrinyje Petro Pirmojo vaidmenį atliks aktorius Arnoldas Jalianiauskas. Jis pakeitė iki šiol spektaklyje vaidinusį Jevgenijų Bočarovą. „Mane traukia sunkūs vaidmenys, o šis man pakankamai artimas: tas noras kovoti su korupcija, su neteisybe, turėti savo viziją, jos laikytis, siekti savo tikslų ne tik asmeniškai, bet ir dėl valstybės, dėl tautos. Petro Pirmojo vaidmuo priverčiantis susimąstyti, bet kartu ir dvasiškai alinantis“, – sakė spektaklio aktorius.

Spektaklio scenografiją sukūrė Gintaras Makarevičius, kostiumus – Sandra Straukaitė, muziką – Faustas Latėnas. Spektaklyje vaidina du tuzinai Lietuvos rusų dramos teatro aktorių, gyvai dainuoja kolektyvas „Arinuška“.

Spektaklis paskutinį kartą bus parodytas Lietuvos rusų dramos teatro scenoje balandžio 10 dieną 18.30 valandą su lietuviškais titrais.

 LRDT informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *