Prieš kreipiantis dėl paskolos automobiliui: ką naudinga žinoti

Automobilio pirkimas nėra lengvas sprendimas. Yra daugybė galimybių – nuo transporto priemonės įsigijimo asmeninėmis lėšomis iki skirtingų finansavimo priemonių. Taip pat reikia atsižvelgti ir į eksploatacines išlaidas. Įsigijusiems nuosavą būstą, automobilis gali būti antras brangiausias pirkinys. Todėl labai svarbu būti tikriems, kad pasirinkote jums tinkamiausią automobilio įsigijimo būdą.

Nors vartotojams yra prieinama ne viena galimybė, tenka pripažinti, kad ne kiekvienas turime pakankamai asmeninių lėšų (arba nenorime panaudoti visų savo asmeninių santaupų) norimam automobiliui įsigyti. Taigi, tuomet, kai prireikia paskolos automobiliui įsigyti, ne vienam kyla gausybė klausimų, į kuriuos būtina gauti aiškius atsakymus.

Svarstant apie automobilio įsigijimą asmeninėmis lėšomis

Iš pirmo žvilgsnio automobilio įsigijimas asmeninėmis lėšomis skamba kaip optimaliausias sprendimas, nes jis yra pigiausias ir paprasčiausias. Jei galite visą sumą sumokėti grynaisiais pinigais, automobilis iš karto priklausys jums ir niekam nebūsite įsipareigoję. Tai suteiks jums laisvę jį bet kuriuo metu parduoti, jums nereikės galvoti apie mėnesines paskolos grąžinimo įmokas, paskolos sutarties sąlygų laikymąsi, nepasikeis jūsų kredito reitingas ir jums nereikės nerimauti dėl to, kad kreditoriams esate skolingi daugiau nei yra vertas jūsų įsigytas automobilis.

Tačiau svarstant apie automobilio įsigijimą asmeninėmis lėšomis reikėtų nepamiršti, kad tokiu atveju dėl turimų asmeninių lėšų trūkumo automobilio pasirinkimo galimybės gali būti apribotos. Ir net jei asmeninių lėšų pakaktų įsigyti norimai transporto priemonei, pastarųjų gali pritrūkti automobilio draudimui, apsaugos lygio padidinimui, remontui ir kt. Taigi, tuomet reikia būti numačius gerokai daugiau lėšų – ne tik pinigų sumą, kuri bus skirta įsigyti pasirinktai transporto priemonei. Tai reiškia, kad gali tekti taupyti dar ilgiau ir kur kas ilgesniam laikui atidėti savo svajonės įsigyti patinkantį automobilį įgyvendinimą. Jau nekalbant apie tai, kad galiausiai perkant automobilį iš asmeninių lėšų, jūsų santaupos gali sumažėti taip, kad tapsite pažeidžiami neigiamų nenumatytų aplinkybių atveju.

Paskola automobiliui ar autolizingas?

Svarstydami naujo automobilio įsigijimą, vartotojai dažniausiai renkasi tarp dviejų finansavimo galimybių – paskolos automobiliui ir automobilių lizingo. Šios galimybės jau senokai laikomos dviem populiariausiais pasirinkimais. Tačiau ar pastarieji finansavimo būdai yra tolygūs ir priimtini kiekvienam vartotojui? Ir kuris pasirinkimas atrodytų optimaliausias būtent jums?

Paskolos automobiliui ir automobilių lizingo privalumai bei trūkumai

Vienas pagrindinių skirtumų tarp paskolos automobiliui ir autolizingo yra palūkanų dydis. Kreipiantis dėl automobilių lizingo, pirkėjui paprastai siūloma žemesnė palūkanų norma, kuri turėtų sumažinti bendrą už automobilį sumokėtą sumą. Tačiau tai patraukliai atrodo tik tol, kol kalbame tik apie žemesnę palūkanų normą.

Nors paskolos automobiliui palūkanų norma būna didesnė nei autolizingo, nusprendus įsigyti automobilį paskolos lėšomis nebereikia pradinio įnašo, kuris automobilių lizingo atveju gali būti pakankamai didelis (ypač, jei norima įsigyti didesnės vertės automobilį).

Pasirinkę paskolą automobiliui jūs taip pat iš karto tampate pasirinktos transporto priemonės savininku, o ne tik jos valdytoju, kaip kad nutinka automobilių lizingo atveju. Ką tai reiškia? Būdami transporto priemonės savininku jūs galite laisvai disponuoti savo asmeniniu turtu, t.y. savo automobilį nuomoti, parduoti ir kt. Jūsų teisės turimos transporto priemonės atžvilgiu nebūna suvaržytos. Tačiau įsigijus automobilį lizingu visą sutarties laikotarpį būsite tik transporto priemonės valdytoju ir negalėsite jo parduoti, kol nepasibaigs lizingo sutartis. Todėl pastaruoju atveju visą lizingo sutarties laikotarpį automobilio savininku bus lizingo bendrovė.

Renkantis paskolą automobilio įsigijimui lengviau išvengti nesusipratimų su transporto priemonių pardavėjais. Vieni jų nenori parduoti automobilio išsimokėtinai, kiti nenori, kad  pirkėjas mokėtų lizingu, todėl tokiais atvejais paskola automobiliui padeda už pasirinktą transporto priemonę sumokėti daug paprasčiau, t.y. iš karto visą sumą sumokėti pardavėjui, kuris gali būti tiek fizinis, tiek juridinis asmuo.

Paskolos automobiliui pasirinkimas jums gali suteikti dar daugiau lankstumo, nes iš kreditorių gautas lėšas galite panaudoti atsižvelgdami į savo numatytus tikslus, pvz., dalį sumos skirti transporto priemonės įsigijimui, o už likusią dalį įsirengti signalizaciją, įsigyti naujas padangas, atlikti einamuosius remonto darbus ir kt.

Viso minėto lankstumo netenkama pasirinkus autolizingą, nes lizingo paslaugos prieinamos tik tuo atveju, jeigu pirkėjas įvykdys lizingo bendrovės iš anksto nustatytas sąlygas. Autolizingo atveju pirkėjas įsipareigoja per visą lizingo sutarties laikotarpį įsigytą transporto priemonę apdrausti KASKO draudimu, kuris padidina kas mėnesį už automobilį mokamą bendrą sumą. Be to, KASKO draudimą teikiančios draudimo bendrovės reikalauja, kad automobilio signalizacija atitiktų ir reikiamą saugumo lygį, todėl, jei automobilio signalizacija nėra atitinkamo lygio arba jos apskritai nėra, jums reikės ją įsigyti savo asmeninėmis lėšomis.

Taigi, atsižvelgiant į minėtus šių skirtingų automobilio finansavimo būdų privalumus ir trūkumus, neretas vartotojas nusprendžia kreiptis dėl paskolos automobiliui.

Ar galite kreiptis dėl paskolos automobiliui?

Jei nuspręsite savo didįjį pirkinį finansuoti kreditorių pagalba, kreipdamiesi dėl paskolos automobiliui, turite atitikti tam tikrus kreditorių taikomus kriterijus, kadangi kreditoriai vertins jūsų mokumą.

  • Asmens pilietybė. Visų pirma, norint kreiptis dėl paskolos, reikia būti Lietuvos Respublikos piliečiu, turinčiu tai patvirtinantį galiojantį dokumentą (asmens tapatybės kortelę arba pasą). Tuo tarpu užsienio piliečiai dėl paskolos gali kreiptis tik tuo atveju, jeigu turi leidimą gyventi Lietuvoje.
  • Asmens amžius. Paskolą norintis gauti asmuo privalo būti pilnametis.
  • Darbo stažas arba vykdomos veiklos laikotarpis. Asmuo, kuris kreipiasi dėl paskolos, turi turėti nepertraukiamą darbo stažą, kuris yra ne trumpesnis kaip 4 mėnesiai. Kai kuriais atvejais gali būti reikalaujama ir ne trumpesnio kaip 6 mėnesių nepertraukiamo darbo stažo. Jei asmuo nedirba pagal darbo sutartį, jis privalo turėti kitą tvarių pajamų šaltinį, pvz., nuolatines pajamas iš individualios veiklos, nuosavo verslo ir kt., tačiau pastaraisiais atvejais vykdomos veiklos ir gaunamų pajamų laikotarpis, į kurį atsižvelgia kreditoriai, būna ilgesnis, todėl neturėtumėte nustebti, jei iš jūsų bus prašoma pateikti dokumentus, patvirtinančius per paskutinius dvejus ar net trejus metus gautas pajamas.
  • Mėnesio pajamų dydis. Norint gauti paskolą automobiliui, reikia atkreipti dėmesį ir į savo gaunamų oficialių mėnesio pajamų dydį po mokesčių, nes kreditoriai reikalauja, kad mėnesio paskolos grąžinimo įmoka neviršytų 40 % visų jūsų gaunamų grynųjų mėnesio pajamų.
  • Kredito reitingas ir kredito istorija. Vertindami galimybes gauti paskolą automobiliui, kreditoriai atsižvelgia į asmens kredito reitingą ir kredito istoriją (pastaroji turi tiesioginį poveikį kredito reitingui). Jei jūsų kredito reitingas yra „A“, galite tikėtis pačių palankiausių sąlygų ir žemiausios palūkanų normos. Tačiau jei jūsų kredito reitingas yra „E“, kreditoriai manys, kad jūs nesate linkę vykdyti savo finansinių įsipareigojimų, todėl paskolos paraiška gali būti atmesta. Ir nors aukščiausią kredito reitingą turi ne visi, paskolą galite gauti ir turėdami „B“ ar „C“ kredito reitingą („D“ reitingo atveju gali būti reikalaujama užstato).

Jeigu atitinkate pirmiau išvardytus kriterijus, galite kreiptis dėl paskolos automobiliui, tačiau privalote turėti visus kreditorių reikalaujamus dokumentus – pradedant asmens tapatybės dokumentu ir baigiant gautų pajamų deklaracijomis, banko sąskaitos išrašais ir kitais buhalteriniais dokumentais (jei dirbate ne pagal darbo sutartį).

Žodis pabaigai

Jei nusprendėte naująjį automobilį įsigyti už paskolą ir jūsų kredito reitingas yra pakankamai aukštas, kad jums būtų taikomos palankios paskolos sąlygos, pirmiausia palyginkite kreditorių taikomas sąlygas, bendrąją paskolų išdavimo ir grąžinimo tvarką, paskolai taikomas palūkanas, paskolos sutarties administravimo ir kitus mokesčius. Šiuo atveju jums pravers preliminarius skaičius pateikianti automobilio kredito skaičiuoklė. Kai išsirinksite optimaliausią paskolos variantą, nepamirškite įvertinti savo finansinę būklę ir kaip planuojate grąžinti paskolą. Visa tai jums padės priimti racionalų ir finansiškai saugų sprendimą bei įsigyti jūsų lūkesčius atitinkantį automobilį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai:

Banko indėliai privatiems asmenims

Privačių asmenų banko indėliai – tai lėšos, kurias fiziniai asmenys įneša į savo vardu atidarytą banko sąskaitą. Šie indėliai yra esminis bankų sistemos aspektas ir teikia keletą privalumų tiek indėlininkams, tiek bankams. Toliau pateikiame keletą pagrindinių dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį kalbant apie privačių asmenų bankinius indėlius: Taigi, privačių asmenų indėliai bankuose yra saugus, […]

Kaip refinansuoti paskolas

Paskolų refinansavimas gali būti protingas finansinis žingsnis paskolų gavėjams, norintiems užsitikrinti geresnes sąlygas, mažesnes palūkanų normas arba konsoliduoti skolas. Pateikiame vadovą, kaip veiksmingai refinansuoti paskolas: