Lauros Selmistraitytės kūrybos paroda Debesis / 176

Šių metų vasario 2 dieną, 18.00 valandą Vilniaus grafikos meno centras kviečia į Lauros Selmistraitytės kūrybos parodos Debesis / 176 atidarymą.

Paroda veiks 2016 m. vasario 2–27 dienomis.

Lauros Selmistraitytės kūrybos paroda Debesis / 176
Lauros Selmistraitytės kūrybos paroda Debesis / 176

Nuo 2012 m. Laura Selmistraitytė kuria didelio formato estampus, kurie išsiskiria jautriu koloritu, išgryninta kompozicija, daugiasluoksniu fotografiniu vaizdu. Autorei visuomet buvo svarbus procesualumas – ritualinis medžio klišių nuraižymas ir kartotinis jų spaudimas tame pačiame estampe, siekiant ne tik išgauti fizinį paviršių, bet sukurti tarsi naują objektą pagal realybės prototipą, matyti jo kismą, suteikti kitas reikšmes. Ankščiau spaudusi itin didelio formato vientisus estampus, šioje parodoje autorė pasirenką kitą vaizdavimo strategiją – segmentavimą. Debesis / 176 tampa literatūriniu ir kartu tiesioginiu sufleriu apie ekspozicijoje „pakibusį“ debesį, sudarytą iš 176 skirtingų atspaudų. Selmistraitytė – medžio raižinio ir jo paviršių meistrė. Jei anksčiau gilinosi į scenovaizdžio medžiagiškumą ir siekė tikslumo, tai dabar faktūromis kuria abstrakcijas – segmentus, kurie formuoja meno kūrinio – debesies – visumą. Jie tarsi individualūs žemėlapiai, sudarantys atpažįstamą vienetą, leidžiantys suvokti ir objekto visumą, ir atskirų detalių individualumą.

Tokia kūrinio sąranga būdinga ir jo turiniui – anot autorės, debesis skatina apmąstyti mūsų žinių fragmentiškumą, kad kiekvieno dalyko esmė susideda iš daugybės dalių. Antai, pagal cheminę sudėtį debesis yra vandens lašelių, ledo kristalų, sieros dioksido, amoniako, amonio hidrosulfido, anglies dioksido ar metano sankaupos skirtingose vietose, planetose, galaktikose. Maža to, jų būna skirtingų formų, tūrio, sudėties. Selmistraitytės kūrinyje aiški yra tik debesies visuma, kai tuo tarpu jos dalys – kunkuliuojančios arba suvaržytos, besiveržiančios, kylančios purslais, ramios, įkūnijančios prieštaringas savybes – savaime nereiškia nieko konkretaus, kaip ir žmogiškas gebėjimas žinoti fragmentiškai, taip ir nepažįstant dalykų esmės.

Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras

Rėmėjas Lietuvos kultūros taryba