„Kino knyga“: Filmo režisierius turi būti ir šiek tiek teisininkas

Ką daryti, jei į tavo filmo kadrą pateko brangus paveikslas? O jeigu prekės ženklo logotipas? Kaip išvengti bėdų, į kurias visai nenorėjai patekti? Šeštadienį prasidėsiantis, dar į mokyklą einančius kino kūrėjus edukuojantis projektas „Kino knyga“ atsakys į klausimus.

Paskaitą apie autorines teises kine 8-12 klasių moksleiviams ir pirmakursiams kino studentams ves advokatas dr. Stasys Drazdauskas.

„Jauniems žmonėms apie intelektinę teisę žinoti ypač svarbu, nes jie yra drąsūs, iniciatyvūs, bet dėl to gali lengvai patekti ir į teisinį pavojų visai to nenorėdami, jokių blogų kėslų neturėdami. Kūrybinėje erdvėje tokių spąstų yra daug“, – sako jis.

 Advokatas Stasys Drazdauskas
Advokatas Stasys Drazdauskas

Ir paaiškina, ką turi omenyje: „Jauniems žmonės gali kilti pagunda pasinaudoti elementais, kuriuos randa internete ar viešosiose erdvėse. Kalbu apie jau nufilmuotų klipų ištraukas, kieno nors kito sukurtų tekstų naudojimą, fotografijas, muziką. Kiekvienas šių objektų yra saugomas intelektinės teisės. Tai labai svarbu suvokti“, – pabrėžia S. Drazdauskas, vadovaujantis advokatų kontoros SORAINEN komunikacijų, žiniasklaidos ir technologijų sektoriaus grupei Lietuvoje.

„Netgi filmuojant viešoje erdvėje negali jaustis saugus. Kadre gali pasitaikyti dailės kūrinys, prekės ženklas. Reikia atkreipti dėmesį į kiekvieną detalę. Rimtieji filmų gamintojai turi atskirus skyrius, kurie tik tuo ir užsiima: žiūri, kas patenka į kadrą ir „išvalo teises“ – užsiima „rights clearance“ procesu. Jie pamato prekės ženklą, dizaino kūrinį, muzikos kūrinį – ir tada ieško, kas yra jo teisių turėtojas, susisiekia, gauna leidimus naudoti – arba negauna. Filmo režisierius turi išmanyti ir intelektinę teisę. Papasakosiu klausytojams jos pagrindus“, – kalba teisės ekspertas.

Kultūros viceministras: jauni žmonės į piratavimą žiūri kitaip

„Kino knygą“ palaiko Kultūros ministerija – projektas yra remiamas ministerijos kūrybinės veiklos, autorinių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos. Kultūros viceministras Arnas Neverauskas neabejoja, kad jauniems kūrėjams su intelektine teise susipažinti yra būtina.

„Gyvename visuomenėje, kuri yra saistoma teisinių įsipareigojimų. Dirbant tokiame kūrybiniame sektoriuje kaip kinas apie juos nežinant atsiranda rizika: kūrėjas gali tiesiog negauti tinkamo atlyginimo už savo veiklos rezultatą – filmą ar vaizdo klipą“, – teigia ministras.

Anot jo, nežinant teisinių dalykų, atsiranda užburtas ratas:  „Jei kino kūrėjas nemoka savęs teisiškai apsisaugoti, nemoka sudaryti sutarčių, gauti licencijų – tuomet jis ne tik ženkliai susimažina savo gaunamas pajamas, bet gali kilti ir konfliktų su kitomis proceso šalimis: autoriais, aktoriais, masinių scenų dalyviais, net ir tiesiog į kadrą patekusiais žmonėmis. Dėl to bazinės žinios autorių teisių srityje yra būtinos. Labai gerai, kad „Kino knyga“ nori jas suteikti būsimiems, o gal ir jau esamiems kino kūrėjams“, – sako A. Neverauskas.

Kultūros viceministras nusiteikęs optimistiškai – jo manymu, jauni žmonės kitaip žiūri į autorių teises, yra mažiau linkę piratauti internete.

„Situacija keičiasi lėtai, bet užtikrintai – ir ne tik Lietuvoje. Bendrauju su pasauline intelektinės nuosavybės organizacijos atstovais – jie pastebi tą patį. Formuojasi pagarbos autorių teisėms požiūris. Pradedama suprasti, kad kūrybinėse industrijose dirba daugybė žmonių ir  jie už savo darbą turi gauti atlyginimą.

Svarbu ir socialinis spaudimas, kuris tarp jaunų žmonių jau kyla. Vienas draugas supranta, kad nėra gerai siųstis nelegaliai filmus – apie tai papasakoja kitam, jie abu kiekvienas papasakoja dar dviem – susidaro sniego lavinos efektas. Manau, kad „Kino knygos“ dalyviai prie jo irgi prisidės“, – teigia viceministras.

Laukia susitikimai su Leonidu Donskiu ir Aiste Diržiūte

Vilniuje vyksiančioje „Kino knygoje“ dalyvauja atranką praėję 8-12 klasių moksleiviai ir pirmakursiai kino studentai iš visos Lietuvos.

Moksleiviai taip pat bus mokomi kūrybinio rašymo, teksto ir aplinkos analizės, vyks trumpų filmukų kūrimo užsiėmimai. Šeštadienį dalyviai susitiks su viena ryškiausių jaunos kartos Lietuvos aktorių, „Sangailės vasaros“ viena herojų Aiste Diržiūte, o sekmadienį – su filosofu profesoriumi Leonidu Donskiu.

„Kino knygos“ kūrybines dirbtuves ves žinomi kino režisieriai: Maratas Sargsyanas, Mikas Žukauskas, Andrius Blaževičius, Jonas Tertelis. Dirbtuvių metu moksleivių sukurti filmukai bus rodomi baigiamojo renginio metu.

Edukacinis projektas „Kino knyga“ vyksta jau nuo 2007 m. Tai – vienas iš didžiausio Lietuvoje kino festivalio „Kino pavasaris“ projektų.

Apie „Kino knygą“

Kino knyga“ jau tradiciniu tapęs edukacinis kino projektas gyvuojantis nuo 2007 m. VšĮ „Kino pavasaris“, rengiantis projektą kartu su UAB „Europos kinas“, didžiuojasi ir džiaugiasi „kitokio“ požiūrio į tradicinius mokymosi metodus propagavimu rengiant susitikimus su kino profesionalais, plečiant jaunimo kultūrinį patyrimą, žinias apie intelektinę teisę, inspiruojant kūrybinei veiklai ir tikisi suteikti moksleiviams papildomų kūrybinių kompetencijų bei įgūdžių. Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kūrybinės veiklos, autorinių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programa.

Susiję straipsniai:

Greitasis pasimatymų maratonas – galimybė rasti savo sielos draugą

Visi žmonės nori mylėti bei būti mylimi. Tai yra normalu. Tačiau lygiai taip pat įprasta, kad rasti savo sielos žmogų, partnerį, kuris bus visada šalia – nėra labai paprasta. Dažnai reikia susitikti su šimtais žmonių, kol galiausiai pavyksta rasti savą žmogų. Viena iš greitų galimybių jo paieškoms yra speed dating Vilnius. Sostinėje renkasi patys įdomiausi […]

Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu Čiurlionio namuose Vilniuje

M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) rugsėjo 30 d., ketvirtadienį, 19 val.  pradedamas naujas susitikimų ciklas, kviesiantis kino mylėtojus į pasaulio kino vakarus su režisieriumi Audriumi Stoniu. Pirmojo vakaro seanse du nepaprastai stiprūs filmai „Laikas eina per miestą“ (rež. A. Grikevičius, 1966) ir „Tishe“ (rež. V. Kosakovskis 2003). „Kinas—gyvas organizmas, gimstantis šviesos srautui […]