„Pasaulis pagal Fluxus“ Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje

Šių metų liepos 10 dieną, penktadienį, 18.00 valandą Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilniuje) atidaroma paroda „Pasaulis pagal Fluxus“.

SPAUDOS KONFERENCIJA – liepos 10 dieną, 11.00 valandą NDG auditorijoje. Joje dalyvaus parodos kuratorius menotyrininkas Liutauras Pšibilskis, Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorius Gintaras Sodeika, Nacionalinės dailes galerijos vadovė dr. Lolita Jablonskienė.

Paroda, kuriai kuratorius Liutauras Pšibilskis atrinko per 600 kūrinių, yra pirmasis platesnis Vilniaus Fluxus kolekcijos pristatymas Lietuvos žiūrovams. Tai išskirtinė galimybė susipažinti su Fluxus judėjimo lobynu, kuris nuo 2007 m. yra Vilniaus miesto nuosavybė, įkurdinta Jono Meko vizualiųjų menų centre (JMVMC). Kolekciją sukaupė žymus kino kritikas, menininkas, kuratorius, Kino archyvų antologijos Niujorke įkūrėjas, ilgametis meno direktorius J. Mekas, įvertintas daugeliu tarptautinių apdovanojimų, taip pat ir Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

Vilniaus Fluxus kolekcija verta ypatingo dėmesio dėl savo dydžio (apie 2 600 objektų), kilmės − J. Mekas didelę dalį eksponatų gavo tiesiai iš Jurgio Mačiūno − ir sudėties. Joje yra daug garsių Fluxus kūrinių originalų bei jų eskizų, maketų, kuriuos sukūrė J. Mačiūnas ir kiti žymūs menininkai – Yoko Ono, Nam June Paikas, George’as Brechtas, Benas Vautier ir kt.

Pasaulis pagal Fluxus
Jurgis Mačiūnas, žurnalas „Fluxus 1“, 1965, JMVMC kolekcija

Fluxus įdomus ne tik dėl originalių meninių ir idėjinių įžvalgų, bet ir todėl, kad šio judėjimo įkūrėjas bei lyderis J. Mačiūnas yra mūsų tėvynainis, kurio kūrybinė ir organizacinė veikla atspindėjo vienijančią Antrojo pasaulinio karo ir pokarinio pasitraukimo iš Lietuvos patirtį, – sako parodos kuratorius L. Pšibilskis.

Įvairios J. Mačiūno veiklos sritys – kuravimas, organizavimas, kūrybinio bendradarbiavimo būdai − sudaro vieningą, meno ribas peržengusį projektą, to meto Vakarų kultūros kontekste sukūrusį itin progresyvią ir intelektualiai stimuliuojančią meno kalbą. Bekompromisės, mąslios ir tuo pat metu prieinamos, populiarios Fluxus idėjos įkvepia kūrėjus ir šiandien. Paradoksalu, tačiau radikalus, įsitvirtinusioms normoms besipriešinantis Fluxus judėjimas tapo ir svarbia žymiausių XX a. muziejinių kolekcijų dalimi.

Parodos organizatoriai: Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija ir Jono Meko vizualiųjų menų centras.

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros institutas, VšĮ „Pirmoji kava“, UAB „Exterus“, UAB „Ekspobalta“.

Informaciniai rėmėjai: dienraštis „Lietuvos rytas“, interneto portalas lrytas.lt

 

Susiję straipsniai:

Greitasis pasimatymų maratonas – galimybė rasti savo sielos draugą

Visi žmonės nori mylėti bei būti mylimi. Tai yra normalu. Tačiau lygiai taip pat įprasta, kad rasti savo sielos žmogų, partnerį, kuris bus visada šalia – nėra labai paprasta. Dažnai reikia susitikti su šimtais žmonių, kol galiausiai pavyksta rasti savą žmogų. Viena iš greitų galimybių jo paieškoms yra speed dating Vilnius. Sostinėje renkasi patys įdomiausi […]

Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu Čiurlionio namuose Vilniuje

M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) rugsėjo 30 d., ketvirtadienį, 19 val.  pradedamas naujas susitikimų ciklas, kviesiantis kino mylėtojus į pasaulio kino vakarus su režisieriumi Audriumi Stoniu. Pirmojo vakaro seanse du nepaprastai stiprūs filmai „Laikas eina per miestą“ (rež. A. Grikevičius, 1966) ir „Tishe“ (rež. V. Kosakovskis 2003). „Kinas—gyvas organizmas, gimstantis šviesos srautui […]