LDS galerija ARKA / TEKSTILĖS NAKTIS 2016

VII-oji Lietuvos tekstilės meno bienalė „TEKSTILĖ: SIELAI IR KŪNUI” tradiciškai vyksta Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje Arka  2016-06-07 – 25 d. Parodoje dalyvauja žinomi Lietuvos tekstilės meistrai, jaunieji kūrėjai, VDA vyresnių kursų studentai.

kultūros naktis

Bienalės atidarymo metu buvo paskelbti geriausi menininkai ir nominuoti darbai.

3 pagrindiniai prizais apdovanoti menininkai:

Loreta Švaikauskienė. Už darbą „Kristijonas Donelaitis. „Metai. Pavasario linksmybės“, 2014

Dovilė Gudačiauskaitė. Už darbą „Be pavadinimo“, 2014

Jurga Šarapova. Už darbą „Dubens dugnas. Gulbė I, II“, 2014

Diplomais apdovanoti menininkai:

Danutė Valentaitė – už stilingumą ir atlikimo kultūrą.

Lina Jonikė – už audinio tekstūros pavertimą skulptūrine forma.

Eglė Ganda Bogdanienė, Jolanta Vazalinskienė – už socialinio meno projekto meninį raiškumą ir ir novatoriškumą.

Žydrutė Ridulytė – už naujų technologijų panaudojimą tekstilės mene.

Teklė Ūla Pužauskaitė – už tradicijų plėtrą šiuolaikiniame mene.

Laima Oržekauskienė – už savo stiliaus tęstinumą ir nuolatinį tobulinimą.

Mantas Televičius – už tekstilės meno pritaikymą socialiniame projekte.

Natalija Vilkelienė – už senųjų marginimo tradicijų panaudojimą kostiumo dizaine.

Vertinimo komisiją sudarė:

Komisijos pirmininkė – menotyrininkė, dr. Lijana Natalevičienė

Nariai: tekstilininkė Liucija Jūratė Kryževičienė-Hutcheon, menotyrininkė, dr. Ieva Kuizinienė, menininkas, VDA garbės prof. Saulius Valius, tapytoja Aistė Kirvelytė, menininkas Julijonas Urbonas, menininkė Milita Balčaitytė.

Birželio 17 d., penktadienį, Kultūros naktį, nuo 18 iki 23 val. LDS ARKOS galerijoje vyks intensyvus edukacinis vyksmas:  bienalės organizatoriai, kuratoriai ir dalyviai bendraus su lankytojais, ves parodą pristatančias ekskursijas, pasakos apie įvairias tekstilės technikas.

20 val. bus paskelbtas ir apdovanotas žiūrovų išrinktas geriausias parodos menininkas.

VII-oji Lietuvos tekstilės meno bienalė „TEKSTILĖ SIELAI IR KŪNUI“

Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“ birželio 7 d., antradienį, 17 val. atsidarė VII tekstilės meno bienalė „Tekstilė: sielai ir kūnui“. Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje vienoje parodoje eksponuojamos visos tekstilės rūšys, supančios šiuolaikinį žmogų – ne tik  unikalieji kūriniai, bet ir dekoratyviniai audiniai bei dizainerių sukurti drabužiai. Tokią plačią aprėptį siūlo pats gyvenimas, neigiantis tekstilės elitiškumą, trinantis dailės sričių ribas, kviečiantis nauju žvilgsniu įvertinti tai, kas sudaro mūsų natūralią aplinką. O joje daug tekstilės – audinių, kilimų, mūsų dėvimų drabužių. Tekstilės menininkų ir kostiumo dizainerių pastangos sukurti estetišką aplinką dažnai susipina, jie dirba bendradarbiaudami tarpusavyje. Tekstilė vis dažniau traukia ir kitų dailės sričių atstovus – skulptorius, tapytojus, grafikus. Postmodernizmo epochoje skulptoriai mėgsta minkštas medžiagas, grafikai spaudžia, o tapytojai tapo ant audinių. Bendros veiklos pavyzdžių išvysime ir šioje parodoje.

Bienalės rengėjai siekė aprėpti kuo daugiau sričių, telpančių į „tekstilės kultūros“ terminą, demonstruojantį archetipinį tekstilės vaidmenį žmogaus buityje. Sielos poreikius atspindi unikaliosios tekstilės kolekcija, o materialiosios, kūniškosios sferos – drabužiai ir dekoratyviniai audiniai, įvardijami „namų tekstile“. Kostiumo ir tekstilės dizaino eksponavimu kartu su unikaliąja kūryba siekiama priartėti prie šiuolaikinių vartotojų poreikių, sudominti tekstilės menu kuo gausesnes visuomenės grupes. Tai ir duoklės atidavimas dažnai bevardžiams dekoratyvinės tekstilės kūrėjams – unikalūs darbai yra viešinami, demonstruojami parodose, tuo tarpu namų tekstilę kuriančių menininkų atradimai dažnai lieka nuošalyje, nepaisant to, kad jie formuoja XXI amžiaus žmogaus gyvenseną, taiko inovatyvias technologijas, pasižymi unikaliajai tekstilei būdingu konceptualumu.

Skirtingai nuo masiniam vartotojui skirtų tekstilės mugių, kuriose galima išvysti daug komercinės tekstilės ir aprangos, bienalėje eksponuojama labiausiai intriguojanti ir kontroversiška dekoratyvinė tekstilė, pasižyminti unikaliajai tekstilei būdingu konceptualumu ir problemiškumu.

Lietuvos tekstilės menas – dinamiškai besiplėtojanti dailės sritis, jai būdinga plati raiškos skalė: nuo tradicinėmis meninėmis priemonėmis atliktų kūrinių iki ambicingų konceptualių darbų, pasitelkiančių išmaniąsias technologijas, vizualinius ir garsinius efektus, įsiliejančių į bendrą šiuolaikinio meno erdvę. Tekstilė glaudžiai susijusi su nacionaline lietuvių pasaulėjauta ir laikoma archetipine veiklos sritimi.

Tekstilės meno bienalė pristato dabartinę lietuvių tekstilę su skirtingais autorių žvilgsniais į kultūrinį ir istorinį paveldą, masinę kultūrą, tradicijas ir inovacijas. Čia galima pamatyti ir tradicinį tekstilės meną, ir novatoriškus ieškojimus, naujų technologijų ir technikų apraiškas. Greta pripažintų menininkų savo kūrybą eksponuoja žinomi įvairių sričių dailininkai ir ambicinga jauniausioji menininkų karta.

Bienalės kuratorė prof. Žydrutė Ridulytė

Organizatoriai:

prof. Eglė Ganda Bogdanienė,

Dr. Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė ir

LDS Galerija ARKA

Susiję straipsniai:

Greitasis pasimatymų maratonas – galimybė rasti savo sielos draugą

Visi žmonės nori mylėti bei būti mylimi. Tai yra normalu. Tačiau lygiai taip pat įprasta, kad rasti savo sielos žmogų, partnerį, kuris bus visada šalia – nėra labai paprasta. Dažnai reikia susitikti su šimtais žmonių, kol galiausiai pavyksta rasti savą žmogų. Viena iš greitų galimybių jo paieškoms yra speed dating Vilnius. Sostinėje renkasi patys įdomiausi […]

Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu Čiurlionio namuose Vilniuje

M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) rugsėjo 30 d., ketvirtadienį, 19 val.  pradedamas naujas susitikimų ciklas, kviesiantis kino mylėtojus į pasaulio kino vakarus su režisieriumi Audriumi Stoniu. Pirmojo vakaro seanse du nepaprastai stiprūs filmai „Laikas eina per miestą“ (rež. A. Grikevičius, 1966) ir „Tishe“ (rež. V. Kosakovskis 2003). „Kinas—gyvas organizmas, gimstantis šviesos srautui […]