Nėščiosios sveikatos atmintinė pirmajam nėštumo trimestrui

Pirmasis nėštumo trimestras yra tikras išbandymas mažylio tėvams: jau vien žinia, jog susilauksite kūdikio, sukelia nemenką šoką, net ir tuo atveju, jeigu vaikas buvo ypatingai laukiamas. Tėvai supranta, kad nuo šio momento keisis visas jų gyvenimo ritmas, įpročiai, ypatingai – moters. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir kokius svarbiausius dalykus turėtų žinoti būsimoji mamytė pirmuosius nėštumo mėnesius?

Sužinojus, jog laukiatės, būtina užsiregistruoti apsilankymui pas šeimos gydytoją ir ginekologą akušerį Pirmiausia vyksta pokalbis apie nėščiosios būklę, giminės sveikatos sutrikimus, gali būti aptariamos gyvenimo sąlygos, ar šeimoje naudojamas smurtas ir pan. Moteris turėtų neslėpti nei giminėje buvusių ar esamų ligų, rimtų susirgimų, nei dabartinių gyvenimo sąlygų, ypač, jeigu artimoje aplinkoje kažkas smurtauja ir dėl to ji ir vaisius gali nukentėti. Apsilankymo metu moteriai išduodama nėščiosios kortelė, kurią būtina turėti Genetiniai tyrimaikiekvieną kartą lankantis pas gydytoją.

Pirmuoju nėštumo trimestro metu (juo laikomas periodas nuo 0 iki 12, 13 savaitės) mamai atliekama bene daugiausia įvairių tyrimų. Taip pat reikia nepamiršti, kad šis laikotarpis labai pavojingas, nes yra didelė persileidimo tikimybė. Todėl nereikėtų visiems skelbti, jog laukiatės, geriau tai palikite ateičiai, kad po to netektų sulaukti daug įvairių klausimų, kurie gali skaudinti. Žinoma, su pačiais artimiausiais reikėtų pasidalinti džiugia žinia, nes jie gali suteikti reikalingo palaikymo.

Šiuo nėštumo periodu moters organizme vyksta dideli pasikeitimai. Dažnu atveju pasireiškia rytinis pykinimas, vėmimas, rėmens graužimas, tačiau nereikėtų per stipriai jaudintis, nes vėmimas kūdikiui nekenkia, be to, dažniausiai po trijų mėnesių praeina. Tačiau, jeigu vėmimas itin stiprus ir vargina nuolat, tuomet turėtumėte kreiptis ir apie tai papasakoti prižiūrinčiam gydytojui. Šiuo metu galite jausti krūtinės jautrumą, tempimą, nuotaikų kaitą, bendrą organizmo nuovargį. Nuovargis yra visiškai normali nėščiosios būsena, kadangi net ir tuomet, kai būsimoji mamytė miega, organizmas maitina naują gyvybę. Todėl nėštumo metu patariama daugiau dėmesio skirti ramiam poilsiui ir miegui. Nuovargis gali pasireikšti ir tada, kai organizmui ima trūkti reikiamų maisto mineralinių medžiagų ir vitaminų, todėl pasitarus su gydytoju, reikėtų vartoti tam tikrus papildus. Nuovargio galima pabandyti išvengti atliekant nesudėtingą mankštą, žinoma, sunkius fizinius pratimus nėštumo metu reikėtų pamiršti.

Be visų patiriamų simptomų ir nuotaikų kaitų, moteriai nėštumo metu tenka atlikti nemažai įvairių tyrimų. Iki 12 – 13 savaitės turi būti atlikti kraujo, šlapimo, ŽIV bei sifilio tyrimai, kraujo grupės ir Rh nustatymas. Šis labai svarbus, nes jeigu vyro kraujo rezus faktorius yra teigiamas, o moters neigiamas, tuomet moteriai keletą kartų nėštumo metu turi būti suleidžiami vaistai. Toks nėštumas yra stebimas daug atidžiau, ypač, jeigu tai antras ar net trečias nėštumas moteriai, kadangi tuomet didėja rizika pagimdyti negyvą ar rimtų sveikatos sutrikimų turintį kūdikį. Laiku kreipusis į gydytojus, nerimauti nevertėtų, kadangi šiuolaikinė medicina yra labai pažengusi, svarbiausia neuždelsti. Šio periodo metu taip pat atliekami neinvaziniai genetiniai tyrimai. Vienas populiariausių – tyrimas ultragarsu, kurio metu nustatoma tiksli nėštumo trukmė, vaisiaus vystymosi ypatumai. Šis tyrimas turi būti atliekamas 11 – 13 nėštumo savaitę ir jau gali parodyti kūdikio linkimą į genetinius sutrikimus. Jeigu buvo pastebėti pakitimai, tuomet gali būti paskirti ir invaziniai genetiniai tyrimai, kurie tiksliai parodys apsigimimo riziką.

Beveik visų nėštumo metu pasitaikančių problemų galima išvengti laiku apie tai pranešus savo gydytojui. Todėl labai svarbu, kad moteris, nešiojanti neseniai užsimezgusią gyvybę, deramai rūpintųsi tiek savo, tiek vaisiaus sveikata, poilsiu ir ramiai džiaugtųsi šiuo nuostabiu gyvenimo periodu.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai:

Pasiekite puikią švarą su ultragarsiniais dantų šepetėliais

Siekiant nepriekaištingos burnos higienos, sunku ignoruoti šurmulį apie ultragarsinius dantų šepetėlius. Šie naujoviški dantų priežiūros įrankiai perkėlė burnos priežiūrą į visiškai naują lygmenį ir užtikrina puikią švarą, kuriai sunku prilygti tradiciniams metodams. Tačiau kuo jie išsiskiria iš kitų? Pasinerkime į ultragarsinių dantų šepetėlių pasaulį ir sužinokime, kaip jie gali padėti pasiekti neprilygstamą burnos švarą. Ultragarso […]

Estetinis dantų plombavimas 2023

Estetinis dantų plombavimas – tai minimalios intervencijos natūralių dantų audiniams reikalaujantis gydymo metodas, kuris puikiai tinkamas norint koreguoti tiek mažesnius, tiek didesnius estetinius dantų defektus. Estetinės odontologijos tikslas – atkurti nudilusius, nuskilusius, ėduonies pažeistus ar spalvą pakeitusius dantis. Pasitelkiant šią metodiką, taip pat galima patobulinti dantų formą, panaikinti per didelius tarpdančius, netgi keisti dantų padėtį […]