Grytės Pintukaitės ir Natalios Yanekinos tapybos paroda

Tapyba „Apie mus“

Šių metų gruodžio 13 dieną Pylimo galerijoje (Pylimo 30, Vilnius) atidaroma dviejų tapytojų Grytės Pintukaitės (g. 1977 m., Kaunas) ir Natalios Yanekinos(g. 1982, Kaliningradas) kūrybos paroda „Apie mus“. Tai atviras žvilgsnis į save ir kūrybą, atskleidžiant tai, ką menininkės jaučia „čia ir dabar“, įsileidžiant žiūrovus į savo pasaulį ir priimant juos į „mes“ ratą – todėl „apie mus“ nesunkiai tampa „apie visus“.

Vilniaus dailės akademijos auklėtinė Grytė Pintukaitė, gimusi menininkų šeimoje, pirmuosius savo darbus eksponavo dar 1993-aisiais, besimokydama Juozo Naujalio meno mokykloje Kaune. Vėliau tapybos mokėsi iš Leopoldo Surgailio ir Arvydo Šaltenio, o ypač aktyviai kuria pastaruosius keliolika metų.

Grytė Pintukaitė. Bučinys. 2016, drb., al., 70x70
Grytė Pintukaitė. Bučinys. 2016, drb., al., 70×70

Pintukaitė paveikslą suvokia kaip aktyvios plastinės improvizacijos erdvę, kur piešiama tapant ir tapoma piešiant, kur spalva ir potėpis tampa vaizduojamo personažo forma ir turiniu. Sukūrusi daug portretų, kurie įamžino nemažai žinomų Lietuvos žmonių, šį kartą dailininkė linkusi slėpti savo veikėjus išryškindama vieną kurią jų kūno dalį, retai kada leisdama pažvelgti jiems į veidą ar akis. Tačiau vaizduojami kūnai, pečiai, nugaros, rankos, kojos nėra anonimai – kiekvienas jų turi savo biografiją, džiaugiasi, liūdi ar kenčia, savo būsenų atspalvius išduodami jautriais, kartais melancholiškais, svajingais, o kartais – aštriais, temperamentingais teptuko mostais, menančiais rafinuotus Belle Époque laikus.

Dailininkei artima moters tema, tačiau ji atskleidžiama, sugretinant su vyriškuoju pradmeniu, kuris padeda paryškinti paslaptingą, keistą, kartais provokuojantį, juslų, erotišką jos tapomų herojų moteriškumą.

Meno mokyklą Ivanove baigusi NataliaYanekina nuo 2005 metų yra Rusijos dailininkų sąjungos narė, tačiau savo gyvenimą su Lietuva pradėjo sieti dar 2004-aisiais, kai pradėjo dalyvauti Lietuvoje rengiamuose tarptautiniuose pleneruose. 2008 metais įsikūrusi Lietuvoje,  tapytoja yra surengusi per dešimt parodų įvairiuose Lietuvos miestuose. Dažniausia dailininkės žvilgsnis krypsta į greta jos esančius daiktus, kurie aranžuojami į dekoratyvius natiurmortus. Bet jie nesivaržo nei su gyva, nei su sustingusia gamta – alsuoja savu tapybiniu gyvenimu, kurį garantuoja sąmoninga motyvų stilizacija, erdvės iliuzijos kurti nepretenduojantys kompoziciniai dėsniai, sodrūs potėpiai ir jautriai niuansuota spalvų gama, kurioje kartas nuo karto sublyksi sodrūs raudoni, mėlyni, violetiniai, oranžiniai, geltoni tonai.

Yanekinos portretai – lyg veidrodžiai, iš kurių žvelgia moterys, pasidabinusios efektingais papuošalais ir skrybėlaitėmis. Vos nužymėti bruožai – akių, nosies linijos, šukuosenos – tarytum įkūnija pačios menininkės alter ego, perteikia įvairias jos pačios nuotaikas ir būsenas, kurios suskamba per vis kitokią šviesos ir spalvos atmosferą, atsispindi paveikslo plokštumą pabrėžiančioje jautrioje, teptuko prisilietimus išsaugojusioje tekstūroje.

Helmutas Šabasevičius

**********

NATALIA YANEKINA

Gimė 1982 m. Karaliaučiuje. 2003 m. baigė Ivanovo miesto M. Maliutinio vardo aukštesniąją dailės mokyklą. Nuo 2005 m. yra Rusijos dailininkų sąjungos narė. Nuo 2008 m. gyvena ir dirba Lietuvoje.

Parodų Italijoje, Prancūzijoje, Britanijoje, Airijoje, Lenkijoje dalyvė.

Du kartus 1-osios premijos dalyvaujant Jaunimo parodoje laimėtoja.  (Karaliaučius). 2008 m. suteikta Kultūros ministerijos stipendija (Karaliaučius).

Surengė virš 15 personalinių parodų. Dalyvavo pleneruose Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Gruzijoje.

Savo šeimoje aš esu vienintelė tapytoja! Man pavyko atverti sau pačiai visiškai naują pasaulį… meno pasaulį, apie kurį aš neturėjau nei mažiausio supratimo. Žinojau tiktai vieną – noriu tapyti ir tiktai tapyti. Meilė tapybai pati užgimė manyje jau pačioje vaikystėje.

Kūrybinį kelią man padėjo atrasti mano Mokytojai. Būtent jie mane supažindino su spalvos turtingumu, jos įvairiapusiškumu, gyliu, šviesa ir šešėliu….

Aš įsimylėjau Portreto ir Natiurmorto žanrus. Aš vis iš naujo grįžtu prie jų ir kiekvienąsyk vis naujai. Kiekvieną kartą atrandu tai, ko anksčiau nepastebėdavau.

Meilė žmonėms… gyvenimui… Savo asmenišką požiūrį į šiuos dalykus aš išreiškiu savo paveiksluose. Mano tapytų Portretų veiduose nėra konkrečių žmonių. Man svarbu pamatyti, sukurti visiškai naują vaizdą ir nuotaiką. Tapant Natiurmortus man be galo yra įdomus daiktų „tylus gyvenimas“.

*****************

GRYTĖ PINTUKAITĖ

Esu tapytoja portretistė, nuo 2002 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narė, gyvenanti ir kurianti Vilniuje, bendradarbiaujanti su užsienio galerijomis.

Mano paveikslus galima išvysti Pekino bei Sijano Nacionalinių muziejų kolekcijose Kinijoje, Latvijos bei Lietuvos muziejuose. Taip pat mano darbų yra privačiose kolekcijose JAV, Vokietijoje, Anglijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Islandijoje, Suomijoje, Rusijoje, Latvijoje, Lietuvoje.

Gimiau menininkų – aktoriaus bei mokytojos šeimoje, todėl visų menų sintezė, sklindanti iš mano kūrybos, yra lyg mano būties atpažinimo simbolis.

2001 m. esu baigusi Vilniaus dailės akademijos tapybos magistrantūrą.

Ligi šių dienų kartu su tapyba gilinu ir belcanto dainavimo meno paslaptis, rengiu koncertus.

Man svarbus gilinimasis į žmogų – tai mano džiaugsmas ir tuo pat metu skausmas. Žmonėse aš randu atsakymus, tačiau tie patys žmonės – tarytumei durklai mano širdy. Tik jie geba įkvėpti, tik jie – nužudyti…

Tačiau dalinimasis kūrybos šviesa – tai gyvybės versmė, prikelianti, stiprinanti…

Esu surengusi 35 personalinesparodas, dalyvavusi daugiau nei 100 grupinių parodų ir 7 tarptautiniuose pleneruose. Taip pat surengusi apie 20 meno vakarų.

Susiję straipsniai:

Efektyvaus asmeninio biudžeto valdymas

Asmeninio biudžeto sudarymas ir tvarkymas yra esminis žingsnis siekiant finansinio stabilumo ir finansinių tikslų. Efektyvus biudžeto valdymas ne tik padeda išmintingai paskirstyti išteklius, bet ir suteikia galimybę drąsiai susidoroti su netikėtomis išlaidomis, įskaitant paskolas.

Sapnininkas: ką įdomu žinoti

Sapnai jau daugelį amžių audrina žmogaus vaizduotę. Kiekvieną naktį keliaudami po mįslingą sapnų pasaulį, sužinome daugybę įdomių faktų ir paslapčių, praturtinančių mūsų supratimą apie šį įdomų reiškinį miegant. Daugiau: Sapnininkas